Yetişin Gençler (Ergenlikten Yetişkinliğe Geçiş Kılavuzu) - Selçuk Şirin - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Yetişin Gençler (Ergenlikten Yetişkinliğe Geçiş Kılavuzu) – Selçuk Şirin

Yetişin Gençler (Ergenlikten Yetişkinliğe Geçiş Kılavuzu) – Selçuk Şirin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2020
Eklenme: Ocak 20th, 2022
Dil: Türkiye
Sayfa: 236
Yazar: Selçuk Şirin

723 Kişi Tarafından Görüldü

Bu yüzyılda genç nüfusumuz bir daha bu kadar kalabalık olmayacak. Ya suni gündemler üzerinden kavga etmeye devam edeceğiz ya da hep birlikte gençlerin sesine kulak verip dertlerine ortak olacağız.

Tercih zamanı!

Yetişin Çocuklar kitabıyla çocuk yetiştirme alanında büyük bir boşluğu dolduran Prof. Dr. Selçuk Şirin,Yetişin Gençler’de ergenlikten yetişkinliğe uzanan serüvene odaklanıyor. Bu kitap gençler ve gençleri dert eden yetişkinler için yazıldı.

 • Çocukluk ne zaman bitiyor, ergenlik ne zaman başlıyor?
 • Genç beyin: Nasıl çalışır? Nasıl gelişir? Nasıl desteklenir?
 • Gençler neden risk almayı sever?
 • Gençlerde beden algısı nedir? Nasıl değişir?
 • Duygusal zekâ nedir?
 • Şimdiki gençler neden âşık olmuyor?
 • Kimlik arayışında yaşanan temel sıkıntılar nelerdir?
 • Gençlerin fiziksel, duygusal ve sosyal gelişiminde ebeveynlerden eğitimcilere tüm yetişkinlere düşen görevler nelerdir?
 • Kariyer arayışı ne zaman başlar, zirveye giden yolda gençleri bekleyendört adım nedir?

“Amacım, her bir gencin sağlıklı, mutlu ve başarılı olabilmesi için gerekli adımların atılmasına aracı olmak. Bu kitapta ergenlik dönemine ait temel bilimsel verileri kendi ebeveynlik tecrübem ve küçük bir köyden New York’a ulaşan gençlik hikâyemle yoğurarak anlattım. Koşullar ne kadar kötü olursa olsun, tarih boyunca insanlık, genç kuşaklarla kendini yeniledi. O nedenle benim de umudum gençlerde.”

Ümit gençliktedir! Yetişin gençler…

Yorum

Prof. Selçuk Şirin Hoca, her seferinde yeni şeyler söyleyebiliyor. ‘Yetişin Gençler’den biz epey faydalanıyoruz. Sağ olun Selçuk Hocam, iyi ki varsınız.. Sizin de çocuklarınızı büyütürken zorlanmanız, çatışmanız, zaman zaman ne yapacağınızı bilmemeniz acayip hoşuma gidiyor, ‘Yaşasın yalnız değilmişiz!’ dedirtiyor.Ayşe Arman

Alıntı

Fırtına ve Stres Dolu Bir Dönem Olarak Ergenlik

“Ergenlik iddia edildiği gibi hem ergenler hem de onları yetiştirenler için doğal bir felâket değildir.Bu kitapta bir taraftan ergenliğe özel olan stres noktalarının altını çizerken, diğer taraftan da bu stresli dönemde ergenlerle yaşayan yetişkinler açısından bu döneme özel stresle nasıl başa çıkılabileceğini konuşacağız.”

Kitabında, ergenlik dönemindeki gençlerin; ebeveynleriyle yaşadığı çatışmalar, duygusal sıkıntılar ve risk davranışları olmak üzere üç temel alanda yaşadığı zorlukların altını çizen Prof. Dr. Selçuk Şirin kitapta ayrıca, ergenlik dönemine ilişkin gençlerin dile getirdiği cümlelere de yer vererek, sürecin pek çok genç insan tarafından nasıl da bir felâket olarak algılandığına okuyucunun da tanıklık etmesine olanak sunuyor.

Gençleri anlamak için geniş bir çerçeveden bakmak gerektiğini ifade eden Şirin, onları yalnızca kendilerinden kaynaklı psikolojik faktörlerle değerlendirmenin yeterli olmadığına değiniyor ve çevresel faktörlerin de belirleyici olduğuna dikkat çekerek, Rus kökenli Amerikalı gelişim psikoloğu Urie Bronfenbrenner’in Ekolojik Sistemler Teorisi’ne göndermeler yapıyor.

Bölüm sonlarındaki “Ebeveynlere Not”ların tekrar tekrar okunmaya değer olduğunu belirtip, kitapta altını çizdiğim satırları da sizlerle paylaşmak isterim:

Bölümler

 • Hayatımız boyunca beynimiz yalnızca iki gelişim evresinde hızlı ve büyük bir dönüşüm yaşar.
 • Ergenliğe geçiş öncesi çocukları olası değişimlere iyi bir şekilde hazırlamak, bu geçiş sırasında onları yalnız bırakmamak hem ebeveynler hem de eğitimciler için önemli bir ödevdir.
 • Çevrenin sunduğu olanaklar, ergenlik dönemi gençleri zihinsel becerileri bakımından birbirinden ayrıştıran en kritik dönem.
 • Ergenlik döneminde gerekli çevresel desteğe sahip gençlerde üç temel kazanım elde edildiğini görüyoruz. İleri muhakeme becerisi, soyut düşünme becerisi, düşünmeyi düşünme becerisi.
 • Gençlerin ileri zihinsel becerileri kazanabilmesi için deneyime ihtiyaçları var.
 • Risk almadan, denemeden ergen beyninin sağlıklı bir şekilde gelişmesi mümkün değil. Bir fanusta, tüm risklerden korunaklı bir şekilde yetişen ergenler, kendi zihinsel potansiyellerini gerçekleştirmekten mahrum kalacaklardır.
 • Ders vermeyin, diyalog kurun.
 • Gençlerin başarılı bir yetişkin olabilmeleri için onların sağlıklı bir öz farkındalık geliştirmeleri gerekiyor.
 • Kimlik arayışını erteleyen gençler, ergenlik döneminde verilmesi gereken önemli kararı ertelemenin faturasını yetişkinlik dönemlerinde öderler.

Bu kitap, başta öğretmenler olmak üzere; bir zamanlar kendisinin de başında kavak yellerinin estiğini hatırlayan yetişkinler, kendi kimliğini ve benliğini anlama yolculuğunda olan zamane gençleri, bir gençle birlikte büyümenin zenginliğini fark eden anne-babalar ve “Bütün Ümidim Gençliktedir!” sözünü şiar edinip gençlerle çalışma şansına sahip olan tüm yetişkinler içindir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.