Ertelenmiş Kıyamet - Umberto Eco - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ertelenmiş Kıyamet – Umberto Eco

Ertelenmiş Kıyamet – Umberto Eco

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2020
Eklenme: Mart 16th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 425
Yazar: Umberto Eco

243 Kişi Tarafından Görüldü

Umberto Eco’nun 60’lı ve 80’li yıllar arasında kitle kültürü üzerine yazdığı makalelerden oluşan Ertelenmiş Kıyamet, kitle kültürüne tamamen karşı çıkanlarla, farkında olmaksızın bu kültüre hizmet edip onun bir parçası olan zamane entelektüellerinin yaklaşımlarını karşı karşıya getiriyor ve çizgi roman, televizyon, müzik gibi popüler kültürün bir parçası olan birçok öğeyi değerlendiriyor.

 

“…Belki de bu kitabı okunur kılacak olan şey, birçok eleştirmeni benim kıyametçi mi yoksa bütünleşmiş mi olduğumu sorgulamaya iten şeydir.

 

Bunun nedeni muğlak mı, tartışmalı mı, yoksa diyalektik olmam mı hâlâ bilmiyorum.

 

Veya belki de onlar bunların hiçbiriydi ve kesin cevaplara ihtiyaçları vardı: ya siyah ya beyaz, ya evet ya hayır, ya doğru ya yanlış…

 

Sanki kitle kültürü onlara da bulaşmıştı…”

 

Umberto Eco Kimdir

 

 

5 Ocak 1932 yılında İtalya’nın İskenderiye de doğmuş, İtalyan bilim adamı, yazar, edebiyatçı, eleştirmen ve düşünür. Takma ismi Dedalus’tur.

Dünya gündemine Gülün Adı ve Foucault Sarkacı isimli romanları ile oturmuştur. İtalyan yazar Umberto Eco gösterge bilim ve Orta çağ estetiği ustalarındandır.

 

Yazar yüksek lisans ve doktora çalışmalarını Thomasçılık akımı ve estetik anlayışı üzerinde yapmıştır.

 

Orta Çağ uzmanı ve yazarı olan James Joyce üzerinde derin araştırmalar yapmıştır.

 

Umbarto Eco ilk romanı olan Gülün Adı’nı 1980 yılında yayınlamıştır. En son olarak  profesör unvanını almış Bolonga Üniversitesinde bölüm başkanlığı yapmıştır.

 

Umberto Eco 1960 yıllarından itibaren kitlesel kültüre ağırlık vermiştir. Son yıllardaki çalışmaları güncel olaylar üzerine olmuştur.

 

Edebiyat eleştirileri, tarih alanındaki yazıları önemli bir yer tutar. Tarih bilgisi ile eserleri süslemektedir. İstanbul’a geniş yer ayırdığı Baudolino isimli eseri ülkemizde ilgi ile karşılanmıştır. Yazarın bir çok eseri ülkemizde yayınlanmıştır.

 

Dünyanın İlk 100 Entelektüeli arasında 2004 yılında 14. sırada yer aldı. 19 Şubat 2016 yılında Pankreas kanseri nedeni ile 84 yaşında hayata veda etmiştir.

“Ertelenmiş Kıyamet – Umberto Eco” için 2 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.