Yeni Hayat - Orhan Pamuk - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Yeni Hayat – Orhan Pamuk

Yeni Hayat – Orhan Pamuk

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Kasım 2013
Eklenme: Ocak 6th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 247
Yazar: Orhan Pamuk

2.054 Kişi Tarafından Görüldü

“Yeni Hayat özel bir vaka.”
-The Guardian-

Orhan Pamuk’un tuhaf, şiirsel ve başdöndürücü bu romanı 1994 yılında yayımlandığında, tıpkı anlattığı sihirli kitap gibi esrarlı havasıyla kült roman olmuş, bir anda yüz binlerce okura ulaşmış, kırkı aşkın dile çevrilmişti.

“Yeni Hayat insana Walter Benjamin’in, ‘Bütün büyük edebiyat eserleri bir biçimi ya sona erdirir ya da bir yenisini başlatır, yani özel vakalardır’ sözünü hatırlatıyor. Yeni Hayat özel bir vaka.” 
-The Guardian- 

“Bir gün bir kitap okudum ve bütün hayatım değişti.” Orhan Pamuk’un coşkulu, lirik ve sihirli romanı Yeni Hayat bu sözlerle başlıyor. Okuduğu bir kitaptan sarsılarak etkilenen, sayfalardan neredeyse fışkıran ışığa bütün hayatını veren ve kitabın vaat ettiği yeni hayatın peşinden koşan genç bir kahramanın olağanüstü hikâyesi bu. Kitabın etkisiyle âşık oluyor, üniversite öğrenciliğinden uzaklaşıyor, İstanbul’dan ayrılıyor, bitip tükenmeyen otobüs yolculuklarına çıkıyor, taşra şehirlerine doğru savruluyor. Onunla birlikte ve aynı hızla sürüklenen okuyucu, kahramanın okuduğu kitabı değil, başından geçenleri izleyerek bize özgü bir hüznün ve şiddetin ta kalbinde buluyor kendini. Siyah-beyaz televizyonlu kahvelere, video seyredilen otobüslere, trafik kazalarına, siyasi kumpas ve cinayetlere, bayi örgütlerine, paranoyakça kuramlara, saat kadar dakik muhbirlere, kaybolan eski eşyaların şiirine ve taşranın öfkesine uzanan bu harikulade yolculuk,

Kısa Özeti
Hayata küskün, üniversiteli bir genç (Osman), Canan adında bir kıza âşık olur. Canan’ın elinde gördüğü kitabı merak edip sırf Canan okudu diye gidip satın alır. Gündüz üniversiteye gider, geceleri ise bazen sabahlara kadar bu etkileyici kitabı okur. Bu arada Canan’la tanışma fırsatı bulur. Fakat Canan’ın sevgilisi vardır. Buna üzülmesine rağmen kitabın büyüsüne kapılan Osman, umutsuzluğa düşmekten kurtulur. Bir gün Canan ve erkek arkadaşı ortadan kaybolur. Osman, onların peşinden gitmeye karar verir. Evini, annesini her şeyini geride bırakır. Rastgele bir otobüse biner ve bilmediği diyarlara seyahate çıkar. Otobüs yolculuklarında pek çok şeye şahit olur. Birkaç kez trafik kazası geçirir fakat bu durum Osman’ı korkutmaz. Delicesine Canan’ı arar, bir yandan da kitabını okumaya devam eder. Bu kitabın öyle etkileyici gücü vardır ki sanki eski Osman gitmiş yeni Osman gelmiştir. Canan’ı bulma ümidi hiç kaybolmayan Osman, bir gün camdan dışarı bakarken Canan’ı görür. Fakat Canan’ın erkek arkadaşı ortalarda yoktur.

Orhan Pamuk’un çağdaş dünya romanının en özgün yaratıcılarından biri olduğunu bir kere daha kanıtlıyor. Bir yandan Hayat’ın, Eşsiz Anlar’ın, Ölüm’ün, Yazı’nın, Kaza’nın sırlarına, bir yandan da çocukluğun resimli romanlarına, bir belirip bir kaybolan arzu meleğine ve Dante’nin, Rilke’nin şiirlerine açılan benzersiz bir roman. Hayatla okumanın kesiştiği alanda seyreden ve her sayfada katman katman genişleyen sarsıcı bir yol hikâyesi.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.