Yalnızlık Paylaşılmaz - Özdemir Asaf - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Yalnızlık Paylaşılmaz – Özdemir Asaf

Yalnızlık Paylaşılmaz – Özdemir Asaf

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2017
Eklenme: Şubat 10th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 269
Yazar: Özdemir Asaf

1.496 Kişi Tarafından Görüldü

İlk basımı 1978’de yapılan Yalnızlık Paylaşılmaz ın bu özel baskısı Özdemir Asaf’ın özgün el yazmalarıyla daktiloya çekilmiş müsveddelerini bir araya getiriyor.

Her zaman aza indirgeme ilkesiyle, dokunaklı söyleyişiyle, kendine özgü şiir mantığını kuran Asaf, şiiriyle her dönemde genç kuşakların ilgisini çekmiştir.

Yalnızlık, yaşamda bir an Hep yeniden başlayan Dışından anlaşılmaz Ya da kocaman bir yalan Kovdukça kovalayan Paylaşılmaz Bir düşün’de beni sana ayıran Yalnızlık paylaşılmaz Paylaşılsa yalnızlık olmaz Özdemir Asaf

Kalabalıklar içinde yalnızlık yaşayan herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği, kelimelerle kitaplar dolusu sözlerin anlatıldığı bir Özdemir Asaf klasiği.

“Hatırlayanlara unutanlar; ilerleyen zamanlarda öyle garip bir yerde yeniden buluşurlar ki, hatırlayanlar unutanları esir alır, parmağında oynatmaya kalkar, ilk rastlaşmaların da olduğu gibi öyle sıvışmalarına müsaade etmez bu sefer

“Kelimeler ile gerçek arasında bir uçurum vardır. Hiçbir kelime gerçeğin yerini tutmaz. Kelimeler gerçeğin uzak ve sun i işaretlerinden ibarettir. Biz gerçeğe bizzat yaşayarak ulaşırız.Fakat onları anlatmaya kalkınca kullanıla kullanıla yıpranmış, bizim yaşantılarımıza tekabül etmeyen kelimelerle karşılaşırız.

Öyleyse her şeyi yeniden yoklamak, dilin aldanışları-na kapılmamak lazımdır. Bu nasıl olur? Paradokslarla. Zira paradoks bilinen kelimelerin manalarını siler.

Paradoksla yeni hakikatlere ulaşılmasa bile, hiç olmazsa, dilin o aldatıcı büyüsü yok edilmiş olur. Özdemir Asaf’ı paradokslu bir üslup kullanmaya sevk eden psikolojik amilin bu arzu olduğunu sanıyorum.”  Mehmet Kaplan

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.