Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer - Hüsnü Arkan - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer – Hüsnü Arkan

Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer – Hüsnü Arkan

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2014
Eklenme: Ocak 18th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 211
Yazar: Hüsnü Arkan

682 Kişi Tarafından Görüldü

Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer; “Bazen sislere gömülen, bazen de tipiyle uğuldayan ova, Palandöken’in devasa hayaleti, ağırlaşan toprak, ağaran tepeler, ağaran düzlükler, hastaların iniltisi, Nizamettin’in oradan oraya koşuşturan silueti, hayvanlarla peksimetlerini paylaşanlar, henüz ölmüş, amele mangalarının gömmesi için şosenin kıyısına bırakılmış, çarığı, kaputu yağmalanmış, ağızları, gözleri açık kalmış erler; atıştıran kar, tipiye dönen kar, kağnıların ezgisi, moraran ayaklar, bacaklar, günden güne yakınlaşan gökyüzü, beyaz, beyaz, beyaz…”

Hüsnü Arkan’ın Uzun Bir Yolculuğun Bittiği Yer’i, baytar yüzbaşı olarak katıldığı Sarıkamış Muharebesi’nde Ruslara esir düşen ve Rusya’da geçirdiği uzun yıllardan sonra, doğduğu İstanbul’a 12 Eylül 1980 darbesini önceleyen günlerde, yaşı yüzü aşkın bir “Büyükdede” olarak dönen Abdülhalim Bey’in hikâyesi. Arkan, dört kuşağı içine alan romanında 12 Eylül 1980 öncesinin gerilimli ortamını ustalıkla yansıtıyor.

12 Eylül 1980 arası zaman sarkacında gidip gelen bir hikaye. Sarıkamış muhaberesine katılıp ruslara esir düşen Abdulhalimin ve Torununun oğlu Enver Rıza’nın 12 Eylül 1980 arifesinde gazetecilik hayatında yaşadığı zorlukları anlatan bir roman. 4 kuşağı içine alan romanda tarihin kara sayfalarına geçmiş bu iki olaya tanıklık ediyoruz.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.