Sustum Anne (Açmayan Tomurcuğun Romanı) - Demet Altınyeleklioğlu - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Sustum Anne (Açmayan Tomurcuğun Romanı) – Demet Altınyeleklioğlu

Sustum Anne (Açmayan Tomurcuğun Romanı) – Demet Altınyeleklioğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Mayıs 2019
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 600
Yazar: Demet Altınyeleklioğlu

2.622 Kişi Tarafından Görüldü

Bu kitap başlıbaşına bir “kadın”ın hikâyesi.Bu hikâye başlıbaşına Türkiye’nin en dramatik tarihi.Bugüne kadar farklı tarihi romanlarıyla okurla buluşan Demet Altınyeleklioğlu, bu kez “kadın” hareketinin sembol isimlerinden Şükûfe Nihal’i kaleme alıyor.

Sustum Anne – Açmayan Tomurcuğun Romanı, hayatının son yıllarında “susma” kararı almış, şair, yazar, Darülfünun’un ilk kadın mezun mezunlarından ve Türkiye’nin ilk kadın coğrafya öğretmeni Şükûfe Nihal’in hikâyesi olduğu kadar, birbirinden tanınmış edebiyatçılarla birlikte bir Türkiye tarihi.

Ana karakterlerimiz:


Edip Cenap Bey,Cenap Şahabettin; İffet,İffet Halim Oruz; Hasane,Hasane Ilgaz; Nazım,Nazım Hikmet; İsmet,İsmet Kür; Pınar,Pınar Kür; Faruk,Faruk Nafiz Çamlıbel; Halis,Halit Ziya Uşaklıgil; Halide Hanım,Halide Edip Adıvar; Ahmet Hamdi,Ahmet Hamdi Başar.Ana karakteriniz Şükûfe Nihal’in huzurevine ziyarete gelen gazetecinin yaptığı röportajda bütün bir hayatını anlattığı bir kitap.

Kurtuluş Savaşı dönemini de anlatıyor,ŞÜkûfe hanım ve Kurtuluş Savaşı sonrasında yaşanılanlar,devrimleri de anlatmakta.Şükufe Hanım ülkemizin ilk Darülfünun mezunlarından ve ilk kadın coğrafya öğretmeni aynı zamanda.

Döneminin en iyi tanınmış edebiyatçıları ile birlikte olan ve Mustafa Kemal Atatürk’ünde de yer aldığı tarihsel bir roman.

Gazeteci ile yaptığı röportajdan sonra bir daha konuşmayan Şukûfe hanım,24 Eylül 1973’te sonsuzluğuna uğurlandı. Faruk Nafiz Çamlıbel

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.