Soğuktan Gelen Casus - John Le Carré - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Soğuktan Gelen Casus – John Le Carré

Soğuktan Gelen Casus – John Le Carré

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Aralık 2014
Eklenme: Mayıs 29th, 2019
Dil: Türkiye
Sayfa: 240
Yazar: John Le Carré

2.775 Kişi Tarafından Görüldü

“İstihbarat işinin ahlaki bir yasası vardır – başarı sonuçla ölçülür.”

Soğuk Savaş’ın zirve yaptığı 1960’lar… Alex Leamas, İngiliz İstihbaratı için Berlin Duvarı’nın gölgesinde yıllarca sürdürdüğü görevinin ardından yorgundur. Pek çok şey görmüş, pek çok adamını Doğu Alman İstihbaratı ile Duvar’da oynanan bu karanlık ve sisli satrançta yitirmiştir. 

GİRİŞ

Amerikalı, Leamas’a bir fincan kahve daha uzattı.«Neden gidip biraz kestirmiyorsunuz?

Adam göründüğü anda size telefon ederdik.»Leamas hiç konuşmadan kontrol noktasının penceresinden ıssız sokağa baktı.«Böyle boşu boşuna bekleyemezsiniz, efendim. Belki de başka bir zaman gelir. Polisin Büro ile bağlantı kurmasını sağlayabiliriz.

Yirmi dakikada burada olursunuz.»«Hayır,» dedi Leamas. «Hava kararmak üzere zaten.»«Ama sonsuza kadar bekleyemezsiniz ki, programlanan zamandan dokuz saat geç kaldı.»«Sen gitmek istiyorsan, git.

Cok iyi iş becerdin. Kramer’e çok iyi iş becerdiğini söylerim.»

«Ama siz ne kadar bekleyeceksiniz?»

«Gelene kadar.»

Leamas gözetleme penceresine gidip hareketsiz duran iki polisin arasına girdi.Polislerin dürbünleri Doğu kontrol noktasına yöneltilmişti.«Karanlık olmasını bekliyor,» diye mırıldandı Leamas. «Eminim, karanlığı bekliyordun»

«Bu sabah işçilerle geleceğini söylemiştiniz ama.»Leamas, Amerikalıya döndü.«Ajan dediğin uçak değildir. Tarifeye göre hareKet etmez. Açığa çıkarıldı bir kere, kaçıyor, korku içinde.

Mundt’un adamları peşinde. Bir tek şansı var. Bırak da zamanını kendi seçsin.»Genç adam duraksadı; hem gitmek istiyor, hem de gideceği anı tam olarak kestiremiyordu.Barakanın içinde bir telefon çaldı. Birden kulaklarını dikip beklediler. Bir polis Almanca olarak, «Siyah Opel Rekord, Federal plakalı,» dedi.Amerikalı, «Karanlıkta o kadar uzağı göremez,» diye mırıldandı. «Tahmin ediyor.» Sonra, «Mundt nasıl öğrendi?» diye sordu.Leamas, pencerenin önünde, «Sus!» dedi.

Polislerden biri barakadan çıkıp yolun üzerine çizili beyaz sınır çizgisinden elli santim bendeki kum torbalarından oluşan barikata doğru yürüdü. Arkadaşı onun barikatın ardındaki teleskopun başına geçmesini bekledi, sonra dürbününü bırakıp miğferini giydi. Kontrol noktasının üzerinde bir yerde ışıldaklar birden yanınca önlerindeki yol tiyatro sahnesi gibi aydınlandı.

Polis konuşmaya başladı. Leamas artık ezbere biliyordu adamın söyleyeceklerini.

Dünyanın en iyi casus romanı yazarlarından John Le Carré’nin, Publishers Weekly tarafından “Tüm zamanların en iyi casus romanı” seçilen, Time tarafından “Tüm zamanların en iyi 100 romanı” listesine giren bu kült eseri, filmiyle de BAFTA ödülleri dahil birçok prestijli sinema ödülünü sahibi oldu. Soğuktan Gelen Casus okuyucuya yalanlarla kurulu bir dünyanın gerçeklerle dolu hikâyesini anlatıyor.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.