Sanat Uzun Hayat Kısa - Zülfü Livaneli - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Sanat Uzun Hayat Kısa – Zülfü Livaneli

Sanat Uzun Hayat Kısa – Zülfü Livaneli

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2010
Eklenme: Aralık 1st, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 400
Yazar: Zülfü Livaneli

680 Kişi Tarafından Görüldü

Bu kitap, çok boyutlu bir sanatçının okuyarak, besteler yaparak, filmler çekerek, romanlar yazarak ve hepsini halkla iletişim halinde üreterek yaşarken birikmiş sözlerinin süzülmesinden oluşuyor. Ayrıca, bu ülkede yaşamanın; bu yollarda seyahat etmenin, bu televizyonları izlemenin, bu sokaklarda yürümenin izlerini taşıyor.

Livaneli bu kez, yıllar boyunca biriktirdiği bilgiler, karşılaştığı gerçeklikler, tanık olduğu durumlar arasında ilgiler kurarak, kimi sorunlar üstünde düşünüyor. Her insanda olduğu gibi onda da dış dünya bu şekilde zihnine yansıyor.

Sanat Uzun Hayat Kısa Kitabından

Çok boyutlu bir insan, bu memlekette hep güçlüklerle karşıla­şır. Bazıları ondan daha fazla siyasi tavır beklerken bazıları da sanata siyaset bulaştırdığı için eleştirir. Ayrıca, aynı anda hem faz­la sade ve “yalın” üretimler gerçekleştirdiği hem de “elit” olduğu için eleştirilmekten kurtulması çok zordur.

Sanatçı olmanın, bir şeyler üretmenin bir hayli zor olduğu bir ülkede yaşadığımızın belki de en önemli kanıtı, “istisnalar kaideyi bozmaz” sözünün yaygınlığıdır. Çünkü bu sözün yaygın olduğu ortamlarda, sadece belirlenmiş çerçevenin içinde kalanlar, sorgulanmayan kurallara uygun şekilde üretenler “başarılı” olurlar.Böyle ortamlarda, ancak öz’de sıradan olmak koşuluyla, yani çerçevenin içinde kalmak şartıyla, biçimsel değişiklikler hoşgörüdür.

Ya kaideyi bozmak, gerçekten sanatçı olmak ama insanlara ulaşamamak ya da kaideye uygun yaşamak ve gerçek anlamda var olamamak seçenekleri arasında sıkışıp kalırsınız. Elinizdeki kitap, kaidelere direnen ama kitlelere ulaşmayı da çok önemseyen bir sanatçının düşüncelerini taşıyor; size ve gelecek yıllara…

Nâzım’ın dediği gibi, insan eli ilk mağaraya ilk bizonu çizdiğinden beri, bir ulu ırmak akıyor bu dünyada.İnsanın resim yapmaya başlamasından bu yana on binlerce yıl

geçti. Larry Shiner’i anarak söylersek, birileri onu “icat” etmeden önce de, insanın hayatında sanat vardı. Geçinme çabasının, daha kolay ve daha güzel yaşama uğraşının, hayatını ve kendini üretme sürecinin ayrılmaz bir parçasıydı sanat.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.