Ölü Canlar - Nikolay Vasilyevic Gogol - Pdf E-Kitap İndir, Oku

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ölü Canlar – Nikolay Vasilyevic Gogol

Ölü Canlar – Nikolay Vasilyevic Gogol

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 455
Yazar: Nikolay Vasilyevic Gogol

6.374 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Ölü Canlar hikayesinde, Pavel İvanoviç Çiçikov’un Rusya’da bir kentin merkezindeki büyük bir hana yolculuk etmesi ile başlar. İlk zamanlar kimsenin dikkatini çekmeyen Pavel kendisini danışman ve iş için yolculuk eden biri gibi tanıtır. Kısa sürede burada saygı görür ve şehrin ileri gelenleri ile tanışır. Girdiği her ortamda görgülü ve bir salon adamı olarak tanınan bu adam ortamlarda sohbetlere çok etkili bir şekilde katılır ve söylediği sözler insanlar için ilgi uyandırıcı sözler olur. Her gün akşam başka bir davete katılan Pavel daha sonra şehir dışı ziyaretlerine başlar.

İlk adresi Manilov ailesine ait olan bir çiftliktir. Burada çok iyi bir izlenim bırakır ve çiftliğin sahibi olan Manilov ile çalışma odasında biraz sohbet eder. Ölü Canlar kitabında, Pavel ilk olarak ne kadar kölesinin olduğunu sorar. Ardından en son sayımı ne zaman yaptırdığını ve ne kadar kölesinin öldüğünü sorar. Çiftlik sahibi bir anda gerginleşir ve bunları neden sorduğunu sorgular. Pavel ona köylüleri satın almak istediğini yani ölmüş olan köleleri satın almak istediğini söyler. Pavel aldığı köleler ile kentte büyük ses getirir. Bu durum pek çok düşüncenin doğuşuna ve ortaya çıkışına sebep olur. Köy içerisinde çok sevilen bu adam bir türlü gidemez. İnsanlar üzerinde bıraktığı iyi izlenim bir yana aynı zamanda köyün kadınlarını da çok etkilemeye başlamıştır.

Kitap Yorumları Şu Şekilde,

“Dosteyevski’yi şimdi biraz daha iyi anlıyor ve daha iyi tanıyorum.Gogol’dan etkilendiği söyleniyordu onun için.Haksız da değillermiş. Etkilenmemek pek mümkün değil doğrusu.Muhteşem bir dil ve zamanını ince espirilerle eleştiren bir yazar Gogol.Yazık ki dilimize çevrilen fazla eseri yok.Zaten çok ta uzun yaşamamış.Oldukça etkileyici bir kitap ancak önsözde de belirtildiği gibi daha tam anlamıyla tamamlanamamış olması biraz üzücü.Gene de kitabın sonu yok değil.”

“Zengin olmak hayaliyle yasayan Chichkov amaci dogrultusunda Rusyanin merkezden uzak bolgelerini gezer ve insanlardan olu canlari satin alir. Eseri guzel kilan belkide 19 yy Rusyasinda yetersiz burokratlarin ve egitimsiz avam halk durumunu Chichkovun gozuyle elestirel uslubda anlatmasi”

“gogol un bütün eserleri hem biraz mizah dolu hemde insanlara güzel mesajlar verir.romanımızın kahramanı cicikhov köy köy dolaşarak ölü canları(yani çalışmış ve ömrünü tamamlamış)köleleri satın almaya başlar ve cicikhov gerçekten birazda yüzsüz bir kahramandır..kitap hem komik hemde anlamlı ve güzel. klasik severlere tavsiye ederim…sevgiler…”

pdf hikaye indir,

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.