Nil'de Ölüm - Agatha Christie - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Nil’de Ölüm – Agatha Christie

Nil’de Ölüm – Agatha Christie

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Mart 2017
Eklenme: Ocak 23rd, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 191
Yazar: Agatha Christie

3.198 Kişi Tarafından Görüldü

Linnet Ridgeway, güzel ve zengin bir kadındır.
Hayatının en büyük hatasını yaparak arkadaşının nişanlısını elinden alır.
Balayları için gittikleri Mısır da, bütün yaşamının değişmesine neden olacak olayların başlangıcıdır.

Kısa Özeti


Linnet Ridgeway ın En yakın dostu olan Jakie onu sevgilisi olan Simon ile tanıştırır ve hikayede bundan sonra başlar.

Jakie’nin sevgilisi Jakie’yi terk eder ve Linnet Doyle ile nişanlanır. Bu Jakie için tam bir hayal kırıklığıdır. Sevdiği adamın en yakın arkadaşı tarafından kandırılmasını kabullenemez ve çifti hiçbir yerde rahat bırakmaz. Linnet ve Simon balayını geçirmek için Mısır’a giderler fakat Jakie onları orada da rahat bırakmaz. İkili onu kandırıp Nil’de gemi turuna çıkarlar ve şans eseri ünlü dedektif Hercule Poirot da oradadır.

Gemi turunun diğer bir özelliği de Linnet’ten nefret edenlerin hep orada toplanmasıdır. Linnet her ne kadar güzel ve zengin olsa da kendisine birçok düşman edinmiştir. Bu düşmanlarında çoğu gemide bulunmaktadır. Kandırdıklarını sandıkları Jekie de tura sonradan dahil olur. Böyle olunca da kaçınılmaz son gerçekleşir ve Linnet öldürülür.

Jekie’nin Linnet ve Simon’u rahat bırakmaması sonunda Simon ile Jakie’nin tartışmasına neden olur. Jakie dayanamaz ve silahını çekerek Simon’u ayağından vurur. Bunun şoku ile birlikte silahını düşürür. Simon bacağından vurulur ve yürüyemez. Gemide bulunan hemşire Jakie’yi sakinleştirmeye çalışırken doktor da Simon ile ilgilenir. Şans eseri de Hercule Poirot bu olaylar yaşanırken derin bir uykudadır.

Sabah olduğunda Linnet’in ölmüş bedeni bulunur. Yakın mesafeden başından vurulmuştur. Hemen yanında kan ile J harfi yazılmıştır fakat yakın mesafeden vurulduğu için hemen ölmüş olması gerekir. Bu da birinin Jakie’yi işaret etmeye çalıştığını gösterir. 

Poirot tüm yolcuları sorgulamaya başlar. Hepsinin Linnet’i öldürmek için bir nedeni vardır ve hepsinin olaylar yaşanırken yere düşen silahı alıp, Linnet’in odasına gidip onu öldürmesi mümkündür. Fakat Poirot kesin sonua ulaşacağı ip ucunu bir türlü bulamaz.

Tam bu sırada Linnet’in hizmetçisi de odasında ölü olarak bulunur. Bu Poirot için tam anlamı ile sürpriz olmaz çünkü hizmetçi bir önceki görüşmelerinde dolaylı yoldan katili gördüğünü ima etmiştir. Poirot bunu o zaman tam anlamamıştır fakat cinayet sonrasında bundan emindir. Katili artık biliyordur fakat tam nasıl olduğunu çözmeye çalışır. Bu sırada hizmetçiyi öldüreni gördüğünü iddia eden biri çıkar. Tam kim olduğunu söyleyecekken o da başından vurulur ve ölür. Bu ölüm Poirot için davanın kapanması için yeterli olur.

Poirot tüm yolcuları toplar ve o ünlü olaylar nasıl oldu konuşmasını yapar. Katil, daha doğrusu katiller en az şüpheli olan Jakie ve Simon’dur. Her ne kadar ayrılmış olsalar da asıl plan Simon’un Linnet ile evlenip onun tüm servetine sahip olmaktır. Bunun üzerine böyle bir oyuna başvururlar ve herkese yaşanan sorunları gösterirler.

Olay gecesi Jakie aslında Simon’u vurmamıştır. Simon ayağından vuruldu gibi göstermiş, hemşire Jakie’yi sakinleştirmeye çalışırken silahı alıp hemen Linnet’in odasına gidip onu öldürmüş, daha sonra olayın yaşandığı yere gidip bu kez kendisi kendini ayağından vurmuştur. Böylece ayağından vurulan Simon yürüyemeyeceği için, Jakie de hep hemşire ile birlikte olduğu için hiç şüphe çekmeyecektir. Fakat Linnet’in hizmetçisi şans eseri Simon’un Linnet’i öldürdüğünü görmüş ve ondan para koparmak için odasına gitmiş, Poirot da o anda odada olduğu için amacını gerçekleştirememiştir. Fakat dolaylı yolda katili gördüğünü ima etmiş, Simon bunu anlamış ve Jakie’ye iletmiştir. Jakie de bunun üzerine hizmetçiyi öldürmüştür. Fakat öldürürken onu biri görmüştür. Gören kişi tam bunu açıklayacakken Jakie yine onu başından vurmuş ve kaçmıştır. 

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.