Mitoloji Sözlüğü - Azra Erhat - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat

Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2015
Eklenme: Nisan 21st, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 810
Yazar: Azra Erhat

4.184 Kişi Tarafından Görüldü

Mitoloji Sözlüğü, Azra Erhat’ın geniş bilgi ve kültürünün son ürünü, yazarlığının en yüksek aşamasıdır. Özenle hazırlanan kitap, başta Anadolu efsaneleri olmak üzere, Yunan ve Latin mitolojisini açık şekilde, tatlı bir dille okuyucularına sunmaktadır.

İlkin Söz vardı, der Kitap. Bunu Platon duysa, söz mü, hangi söz,diye sorar. Ama mythos’a pek güven olmaz, çünkü insanlar gördüklerini,duyduklarını anlatırken birçok yalanlarla süslerler.

ölmezliğe kavuşmasını sağlamıştır.Ama bir de logos vardı. Onun sözcüğünü başta Herakleitos olmaküzere İonya düşünürleri eski deyimiyle “physiologoi”, yani doğabilginleri yapmıştır.

Onlara göre logos gerçeğin insan sözüyle dilegelmesidir. Logos bir yasal düzeni yansıtır, insanın bedeninde veruhunda bir logos bulunduğu gibi, evrenin ve doğanın da logos’uvardır. Logos insanda düşünce, doğada kanundur, her yerde ve herşeyde vardır, ortaklaşa ve tanrısaldır.

Mythos’la epos uyumlu bir bütün içinde birleştikleri halde, onlarlalogos arasında ilkinden ve gün geçtikçe kesinleşen bir karşıtlık başgöstermiştir. Birbirine zıt iki akım almış yürümüştür.

İlkçağ mythos’u layiktir, din adamınındeğil, sanatçının uğraşıdır, onun anlamı, yön ve biçimi din alanındaverilmez, sanat alanında verilir. Asıl yaratıcısı da sözdür ve sözustasıdır. Mythos, epos, giderek logos bile birleşmişlerdir onun doğupgelişmesine.

Gerçekle ilişkisi olup olmadığına gelince, mythos’ungerçeğini sözün dışında aramak boşunadır. Asıl gerçek insan sözününiçinde, özünde, şiirindedir.

“Mitoloji Sözlüğü – Azra Erhat” için 1 Yorum

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.