Kızıl Kahkaha - Leonid Andreev - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kızıl Kahkaha – Leonid Andreev

Kızıl Kahkaha – Leonid Andreev

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Mayıs 7th, 2022
Dil: Türkiye
Sayfa: 81
Yazar: Leonid Andreev

804 Kişi Tarafından Görüldü

Delilik ve korku.

 

Bu sözcüklerle başlayan roman, okuru daha ilk satırından itibaren acımasız bir savaşın içine sokuyor.

 

Bir Rus subayının Mançurya’daki korkunç taarruz sırasında tuttuğu bölük pörçük günlük, onun ölümünden sonra savaşa katılmayan kardeşi tarafından tamamlanır.

 

Genç subay kendi ordusunun mermilerine hedef olarak bacaklarını yitirmiştir. “Kızıl Kahkaha” onun için yaralı, sakatlanmış, paramparça bedenlerin; “kanla kızıllaşan toprakların” simgesidir: “Dünya çıldırdığında böyle gülmeye başlar.” Savaş alanındaki vahşet, hem sonu gelmeyen yürüyüşün tükettiği askerleri hem de bütün bu acılar karşısında büyük bir acze düşen doktorları delirtmiştir. Subayın kardeşi savaşı dışarıdan izlese de ölümü ve acıyı kanıksayıp duyarsızlaşmış, o da tıpkı subay gibi akıl sağlığını yitirmiştir.

 

Savaş öyle akıl dışı bir hale gelmiştir ki oğlunun korkunç bir ölümle can verdiğini gazetelerde okuyan bir ana, bir ay boyunca ondan mektup alır.

 

Ölülere ölülerden mektup gelir. Kızıl Kahkaha, giderek toplu bir cinnete dönüşen savaşın yol açtığı muazzam yıkımın, altüst ettiği hayatların, insanlıktan çıkıp deliliğe sığınanların trajik öyküsüdür.

“Kızıl Kahkaha – Leonid Andreev” için 2 Yorum

  • Admin Allah razı olsun, bu bittikten sonra aynı yazarın “Şeytan’ın Günlüğü” kitabını rica edeceğim, iş başı yapacağım için 1 haftada anca bitirebileceğim Kızıl Kahkaha’yı…

  • selam aleyküm Leonid Andreev’in Şeytan’ın Günlüğü eserini bulabilir misiniz admin?

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.