Karoo - Steve Tesich - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Karoo – Steve Tesich

Karoo – Steve Tesich

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Kasım 2017
Eklenme: Temmuz 25th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 512
Yazar: Steve Tesich

1.518 Kişi Tarafından Görüldü

Oscar ödüllü yazar Steve Tesich, Saul Karoo’nun hüzünlü ama çılgın dünyasını ustaca yaratıyor ve yerle bir ediyor.

Karoo sarhoş olamayan bir alkolik, oğluyla baş başa kalmaya katlanamayan sevgi dolu bir baba ve düzelttiği film senaryolarını aslında katlettiğini kabul eden bir film tamircisi.

Saul’ün bir yandan usta bir yönetmenin en iyi filmini, bir yandan da kendi kırık dökük hayatını tamir ederken seks, ölüm ve şov dünyasında yaptığı yolculuğa hem facialar hem de komedi eşlik ediyor.

Karoo, ayırdı kolay bir Doğu Avrupalı umutsuzluğunun sıkı içicilik, ağır sigara tiryakiliği, sağlığı bozuk kahramanlıktan oluşan klasik Amerikan yaşantısına yayıldığı senaryo yazan Saul Karoo’nun, bir delinin günlüğü türündeki kitabıdır.

Karoo’nun hayatında önemli insanlar vardır: boşanmaya çalıştığı bir karısı, ihmal ettiği bir oğlu vardır ve ikiyüzlü bir film yapımcısının kölesi olmuştur. Ancak nihayetinde bu tekbenci romanda tek bir karakter vardır, o da Karoo’nun kendisidir.

Diğerleri ise onun bir erkek, bir koca, bir baba ve bir yazar olarak başarısızlığım kanıtlamak üzere çağrılmıştır. Kendi mahkemesinde konuşmaları için çağırdığı tanıklardır onlar. Bu alışılmadık roman, antikahraman düzenine dâhil olmaktan çok daha fazlasını yapar;

Amerikan edebiyatında benzeri görülmeyen bir kendinden nefret etmenin sürüp giden monoloğudur. Merhum Steve Tesich henüz çocukken Sırbistan’dan gpç etmiştir ve kitabı, modern edebiyata bir tür Balkanlaştınlmış dünya algısı getirir.

Çünkü kahramanı Karoo karakterinin felaket niteliğindeki başansızlığının ardındaki şey, ayrık durma zorunluluğudur. Davranışı, Edgar Allan Poe’nun insan zihnindeki sapkın unsur teorisinin bir göstergesi olabilir ki tıpkı küçük bir şeytan gibi, bizi kendimizi imha etmemize yol açacak eylemleri gerçekleştirmeye zorlar.

Karoo, nefret ettiği film yapımcısının kendisini yozlaştırmasına izin verecek, saygı duyduğu bir yönetmenin çalışmasını sabote edecek, kendisine ihtiyacı olan oğlundan kaçınmak için elinden geleni yapacak,

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.