Güneş Ülkesi - Tommaso Campanella - Pdf E-Kitap İndir, Oku

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Güneş Ülkesi – Tommaso Campanella

Güneş Ülkesi – Tommaso Campanella

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Yazar: Tommaso Campanella

6.932 Kişi Tarafından Görüldü

CAMPANELLA – GÜNEŞ

Kitapta Anlatılan İlk Konu

Güneş Ülkesi adlı kitap yıllarını hapishanede geçirmiş italyan filozof Thomas Campanella hapishanede defalarca işkenceye maruz kaldığını, bu dönemdeki devletin yapısını ve ait olduğu toplumun düzeninden şikayet etmesi üzerine kaleme aldığı bir kitaptır. Kitapta her yazarın yaptığı gibi kendi dönemine ait eleştirilerin yanı sıra istediği ya da hayalini kurduğu devlet sistemini ve bu devlette yaşayan toplum düzeni için öneriler mevcuttur. Son derece katı bir şekilde tasarlanmış bir şehir planına sahip olan Güneş Ülkesi iç içe geçmiş yedi çemberden ve merkezde yer alan bir manastırdan oluşmaktadır. Kentin düşmanlar tarafından ele geçirilmesi Campanella’ya göre imkânsızdır. Güneş Ülkesi bilime ve teknolojiye çok değer verdiğinden her bir çember içerisinde surlar üzerinde resimler yer alır. Bu şekilde öğrenmeyi ve o bilgilere maruz kalmayı amaçlayan sistem ile bilimin önemi vurgulanmaktadır. Sürekli bir şekilde deneylerin yapıldığı ve gözlemlerin yapıldığı Güneş Ülkesi’nde diğer toplumlarda birer araştırma alanı olarak görülür. Bu şekilde incelenir ve ortak mülkiyet sistemi uygulandığından Campanella bazı sorunları çözümsüz bırakır.

Buradaki yapılması gereken her şeyi resmi görevliler yapmalıdır. Ancak buradaki sorun resmi görevlilerin adil davranmaması olasılığıdır. Bu sebepten nihai kararı Güneş Ülkesi’nin siyasi ve manevi lideri olan Hoh vermektedir. Güneş Ülkesi’nde hukukun üstünlüğü temel esastır. Düello gibi yöntemlere asla başvurulmaz. Düello haklı olanın ölme ihtimalini içerdiği gibi mahkemenin hukuki otoritesini de hiçe saymaktadır. Bu sebeple Campanella’nın hukukun üstünlüğü söz konusu iken insanların intikam, kan davası ve benzeri olaylara başvurmasını kesinlikle reddettiği görülmektedir. Bu durumda haklı olan kazanmalı ve bu mahkemeler yoluyla halledilmelidir.

Kitapta Anlatılan Diğer Konu

Kitapta, yer yer gerekli olan yalnızlığın çokta kötü bir şey olmadığını hissettiren Campanella bilimle derinlemesine ilgilenirken yaşadıklarının Yalnızlık sayesinde harika şeyler olduğunu vurgulamaktadır. Kısacası zamana ve zekaya sahip olan bir insan için bu olgular geçerli değildir. Bu süreçte iradenin de olması gerektiğini anlatmaktadır. Yani insan ne kadar zeki olursa olsun zekasını yerinde kullanmadığı sürece ya da onun olan bütün zamanını boşa geçirdiği sürece, bir amacı olmadığı için sayılan bütün yeteneklerini ziyan eder. Kitapta satır aralarında anlatılan bir diğer nokta ise budur.

Kitap Yorumları Şu Şekilde

“Kitap nispeten akıcı bir anlatım içeriyor. Fakat kitapta geçen yönetim şeklinde bana göre insanın içindeki kin, nefret, kıskançlık vs. gibi kötü yönlü faktörler dahil edilmediği için ortaya nispeten olumlu bir tablo çıkmış . ama bu sebeplerden dolayı biz bu tür düşüncelere ütopya diyoruz.”

“Yazar ütopya olmadığını söylese bile kurguladığı devlet anlayışı hayali ve ulaşılamaz görünüyor. Ayrıca devletinin dışa kapalılığını vurguladığı halde (surların amaçlarından  biride dışardan gelen ahlaksızlıkları engellemek) diğer devletlere elçiler yollayıp onların en iyilerini alıp uygulamak olduğunu söylüyor. Peki o elçilerin ahlaklarının bozulmayacağından nasıl emin olabiliyorlar? Bu hassasiyetimin sebebi böyle bir ülkede insanlar arasına rahatlıkla tembellik nifaklarının ekilebileceği. Herşey ortak olan yerde emekte ortaktır. Karşılığıda ortak olur. O zaman birisi tembelliğin nifaklarını ekmeye başladığı zaman önü alınamaz. Ve herşeyden daha yıkıcı olabilir.”

Ayrıca Pdfkitap.net Üzerinden Yetişkin Çocuklar – Doğan Cüceloğlu Kitabına da Ulaşabilirsiniz.

Pdf Dini Kitap, Pdf Felsefe Kitapları

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.