Eski Dünya Seyahatnamesi - İlber Ortaylı - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı

Eski Dünya Seyahatnamesi – İlber Ortaylı

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2020
Eklenme: Aralık 12th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 108
Yazar: İlber Ortaylı

783 Kişi Tarafından Görüldü

“Eski Dünya Seyahatnamesi rastgele bir isim değil. Henüz Balkanlar ve Ortadoğu’nun eski havasını muhafaza ettiği günlerdeki gezilerimi içeriyor. Tarih, gezginin vazgeçemeyeceği bir değerlendirme alanı… Benim eski dünyam, bugün artık değişiyor.”

Isfahan, Venedik, Kudüs, Kırım, Tokyo, Yemen, Barcelona, Bosna, Girit, Hindistan, Berlin, Japonya, Kafkasya, Türkiye… Günümüzün Evliya Çelebi’si İlber Ortaylı’nın dünya üzerindeki adımlarına eşlik ederken Eski Dünya düzeninin ülke ve şehirlerinin büyülü zamanlarına gidecek ve geçmişinizle yeniden usulca buluşacaksınız.

İlber Ortaylı’dan okurlarına keskin gözlemleri ve nesnel tespitleriyle zamanın derinliklerinden, tarihin katmanlarından bugünün dünyasını daha doğru anlama imkanı: Eski Dünya Seyahatnamesi.

İlber Ortaylı Seyahatnamesi, tarihçimizin seyyah kişiliğiyle Isfahandan Venedik’e, Kudüs’ten Kırım’a, Tokyo’dan Yemen’e geniş bir coğrafyada seyahate çıkarıyor.

Onun adımlarına eşlik ederken, Eski Dünya düzeninin ülke ve şehirlerinin büyülü zamanlarına gidiyor ve geçmişimizle yeniden usulca buluşuyoruz. Osmanlı Diyarlarındaki izlenimleri ise İmparatorluk topraklarına bizi daha da aşina kılıyor.

Dünya, seyyahların dilinde ve gözünde büyür, genişler, çoğalır. Seyahatnameler, bizi zamanın derinliklerine, tarihin katmanlarına ulaştırır.

Keskin gözlemleri, nesnel tespitleriyle de bugünün dünyasını daha doğru anlama imkanı veriyor.

Ortaylı kitaba Orta doğu ülkeleriyle başlayıp, devamında Balkanlar, Avrupa, Kafkasya derken Asya ülkeleriyle son noktayı koyar.

Tam bir kültür harmonisi ortaya çıkarır ve üstelik bunu tarihçi olmasının avantajını kullanarak milletler arası bağlarla, savaşlarla, barışlarla, ilişkilerle ifade eder.

Etkileşim boyutundan, dilinden ve özellikle hükumetler, toplumlar değişse de, değişmeyen bazı kültür ögelerinden bahseder. Ülkelerin doğal güzelliği, yapısı, tarihi, insanı hakkında bilgi verirken; birbirleri ile olan ilişkileri hakkında da yorumda bulunur.

Tarihi geçmişin dışında, dünyanın neresinde olursa olsun ikili ilişkilerin ve halkların birbirine olan saygısı ve sevgisinin liderlerin tutumlarına göre de değişim gösterdiğini özellikle vurgular.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.