Dünya Kapitalizminin Bugünkü Buhranı - A. Arzumanyan - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Dünya Kapitalizminin Bugünkü Buhranı – A. Arzumanyan

Dünya Kapitalizminin Bugünkü Buhranı – A. Arzumanyan

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 1966
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 89
Yazar: A. Arzumanyan

1.559 Kişi Tarafından Görüldü

Dünya Kapitalizminin Bugünkü Buhranı;Son on yıllık ekonomik yarışma boyunca Sovyetler Birliği ile Birleşik Devletler ve dünya sosyalist sistemi ile dünya kapitalist sistemi arasındaki kuvvetler oranında köklü bir değişiklik olmuştur.

Kapitalizm gittikçe derinleşen genel bir buhrana gömülürken, sosyalizm üretici ‘ güçlerin dev adımlarla ilerlediği bir devreye girmiştir. Sosyalizm, kapitalizmi ekonomik planda geriletmekte ve boyuna yeni mevziler ele geçirmektedir.

Bu, sosyalist ekonominin, kapitalist ekonomiden hissedilecek kadar daha hızlı gelişmesinin doğrudan doğruya sonucudur. İki sistem arasındaki ekonomik yarışmada gelişme ritimleri sorunu, tayin edici bir rol oynamaktadır.

Öteki kapitalist ülkeleri de, üretim artışı ritimlerinde bir azalma beklemektedir. Uzun zamandan beri İngiltere’nin ekonomisi son derece ağır bir tempo ile gelişmektedir.

Buna benzer bir yavaşlama Fransa’da ve Federal Almanya’da da görülmektedir. İtalya ve Japonya ise, üretimlerini hızla artırmak imkanını yakın bir gelecekte kaybedeceklerdir.

Kapitalizim Ürettirmez Tükettirir

kapitalist üretim ilişkileri, üretim araçlarını tam olarak kullanmaya, bilimsel ve teknik ilerlemenin objektif bakımdan mümkün kıldığı verimi elde etmeye imkan vermez.

Ne var ki, pazar genişlemediği, toplam üretim araçları kulanılmadığı ölçüde üretim ancak çok yavaş yükselir ve bu, üretim birimi başına sabit sermaye masrafında bir artışla sonuçlanır.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.