Cinsiyet Belası (Feminizm ve Kimliğin Altüst Edilmesi) - Judith Butler - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Cinsiyet Belası (Feminizm ve Kimliğin Altüst Edilmesi) – Judith Butler

Cinsiyet Belası (Feminizm ve Kimliğin Altüst Edilmesi) – Judith Butler

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Mayıs 2008
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 248
Yazar: Judith Butler

2.578 Kişi Tarafından Görüldü

1990’da yayımlandığında feminist kuramda ve toplumsal cinsiyet araştırmalarında çığır açan, queer kuramın öncü metinlerinden sayılan Cinsiyet Belası nihayet Türkçede.

Judith Butler’ın cinsiyetin ne ölçüde “doğal” olduğunu sorgulayarak cinsiyetin performatif yapısına dair kışkırtıcı savını ilk kez ortaya koyduğu bu metin, birbiriyle bağlantılı pek çok tartışmayı birden barındırıyor.

Cinsiyet Belası’m bundan on yıl önce tamamladım ve dosyayı yayımlanması için Routledge’a gönderdim. Metnin bu kadar geniş bir okur kitlesi kazanacağını, feminist kurama yapılan kışkırtıcı bir”müdahale” teşkil edeceğini veya queer* kuramın temel metinlerin­den biri olarak sivrileceğini hiç tahmin etmiyordum.

Metnin haya­tı benim kastımı epey aştı, sanıyorum ki bunun sebeplerinden biri değişim halindeki alımlama bağlamıydı. Yazarken feminizmin bel­li bazı biçimleriyle mücadele ve muhalefet içinde olduğumu dü­şünsem de metni feminizmin bir parçası olarak görüyordum.

İçkineleştiri geleneğinin, yani ait olduğu düşünsel hareketin temel keli­me dağarcığına yönelik eleştirel yaklaşımı kışkırtmayı hedefleyen bir geleneğin içinden yazıyordum.

Böyle bir eleştirel yaklaşım ge­rekliydi, şimdi de gerekli. Ayrıca harekete daha demokratik ve kap­sayıcı bir hayat vaat eden bir öz eleştiri ile ona olduğu gibi balta vurmayı hedefleyen eleştiriler arasında ayrım yapmak önemliydi,şimdi de önemli. İki tür eleştiriyi birbirine karıştırmak, ilkini İkin­cisi sanmak mümkün elbette, ama umuyorum ki Cinsiyet Belası konusunda böyle bir karışıklık yaşanmayacaktır.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.