Beni Kör Kuyularda - Hasan Ali Toptaş - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Tanıtım OKU

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Beni Kör Kuyularda – Hasan Ali Toptaş

Beni Kör Kuyularda – Hasan Ali Toptaş

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Kasım 2019
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 240
Yazar: Hasan Ali Toptaş

51.474 Kişi Tarafından Görüldü

Beni Kör Kuyularda “bütün mümkünlerin kıyısından, tam da oradan konuşuyor.”

İnsanlardaki seyir merakı, bu merakın doğurduğu acımasızlık, habire dönen karanlık bir çark, çarkın öğüttüğü insanlar, yarım kalmış sevdalar ve parçalanmış hikayeler…

Beri yandan, roman boyunca iki soru peşimizi bırakmıyor: Hakikaten gittiler mi? Gittilerse nereye gittiler?

Beni Kör Kuyularda, Kuşlar Yasına Gider’den sonra“HAT edebiyatı”na yeni, taptaze bir kan.

“Dünyanın renkleri değişti onlar ilerledikçe, dünyanın sesleri, sessizlikleri değişti, şekilleri sonra, kapıları, kapılarından girip çıkanları değişti.

gülenleri, ağlayanları, yürüyenleri değişti, ağaçları, çimenleri, yaprakları değişti, güzellikleri, çirkinlikleri değişti, hatta bütün bunlarla ve daha başka şeylerle birlikte mesafeleri, boşlukları ve bu mesafelerle bu boşluklarda gezinen kokuları da değişti.”

Roman da Güldiyar’ın babasının dükkanına öğle yemeğini götürmek için evden çıkmasıyla başlıyor. Güldiyar eve döndüğünde ise bir daha konuşmamak üzere susuyor.

Evde bir köşeye çöküp oturuyor ve ağlamaya başlıyor. Gözlerinden yaşlar değil taşlar akıyor Güldiyar’ın.

Özet

Güldiyar adında bir kızın annesi Bahriye’nin hazırladığı yemeği babası Muzaffer’in iş yerine götürdükten sonra hayatı değişir. kız eve geldiğinde tek kelime etmeden, kıpırdamadan öyle durur.

Annesi ne kadar ısrar etse de kızına ne olduğu bir türlü söyletemez. O sırada ağlayan kızının gözlerinden gözyaşı büyüklüğünde taş döküldüğünü görür.

Doktora götürseler de çözüm bulamazlar. kızının bu haline acısına dayanamayan Bahriye ölür. Annenin ölümünden sonra kız daha da kötülemeye başlar. İnsanlar esrarengiz taş döken Güldiyar’ı görmek için evlerine akın ederler. Gün geçtikçe komşusu Dursun yardım için birilerini çağırır ama bu yardım felaketin başlangıcıdır.

Eşkiya kılıklı adamlar geleni gideni paraya tutar ve onlar üzerinden para kazanmaya çalışır. Güldiyar ‘ı ağlatmak için kızın bir yerlerine zarar vererek canını acıtırlar. Ama insanlar hala merakları için gözyaşını görmeye çalışırlar. kızcağızın hali kimsenin umurunda değildir.

Kıza ve babasına yaptıkları işkence arttıkça kız buna dayanamayacak hale gelir ve can verir. Babası Muzaffer de karısının, kızının ölümünden sonra aklını kaybeder. Ama insanlar hala yaşadıkları durumu değil babasını görmeye çalışırlar.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.