Antikacı Dükkanı - Charles Dickens - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Antikacı Dükkanı – Charles Dickens

Antikacı Dükkanı – Charles Dickens

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Aralık 2015
Eklenme: Ekim 17th, 2018
Dil: Türkçe
Sayfa: 558
Yazar: Charles Dickens

2.761 Kişi Tarafından Görüldü

Toplumsal altüst oluş ve değişim dönemlerinde insanın dramı daha bir derinleşir. Dickens manifaktürden fabrikaya geçiş, emeğin sömürülmesine dayanan sermayenin yoğunlaşması döneminin romancısı. Antikacı Dükkanı’nda tüm toplumsal sınıfların tipik temsilcilerini işleyerek, onların maddi yaşamlarındaki değişmelerle tinsel direnmeleri ve çatışkılarını dile getiriyor. Başka bir deyişle altyapı ile üstyapıyı birlikte irdeleyerek yeni insanın önünü açıyor. Okurlarımızın yararlanacağını bildiğimiz bu temel klasiği Metin İlkin’in Türkçesinden sunuyoruz.

olay 19.yy.başlarında İngiltere’de geçmektedir. Nelly küçük öksüz bir kız çocuğudur. Bir akşam eve giderken yolunu kaybetmesi ve yolda yaşlı bir adama rastlamasıyla olaylar başlar. Nelly dedesi ile yaşlı adamı tanıştırır. Fred Nelly’nin abisidir. Fred kız kardeşinin parasının peşindedir. Danicel Quilp ve Dick Swiveller Fred’in yanında olup parayı nasıl alırız diye uğraşan kötü niyetli kişilerdir. Kit ise antikacı dükkanında çalışan çıraktır.
Danicel Quilp karısı Bn. Quilp’e çok eziyet ediyor kötü davranıyordu. Bir gün Quilp yazıhanesinde iken küçük Nelly bir mektup getirir ve bu mektup Quilp’i sıkıntıya sokar. Mektupta Nelly dedesinin öleceğini yazmaktadır. Quilp mektupta yazan yazının doğru olup olmadığını sorar. Nelly’nin mektupta yazanlardan haberi yoktur. Quilp Nelly’nin dedesi öleceği için onunla evlenmek ister ve Nelly’e evlenme teklif eder fakat Nelly bunu kabul etmez. Mektupta yazan yazın doğru olup olmadığını öğrenmek için Nelly’i eve götürüp karısının aracılığı ile kızın ağzından laf almaya çalışır. Mektupta yazanlar doğrudur. Richard ve Dick Swiveller paranın Fred’e kalması için planlar kurar. Planları Nelly’i herhangi biriyle evlendirmek ve böylece paranın tek varisi Fred’i yapmaktır. Bu sırada Quilp yaşlı adamı kandırarak olup bitenleri Kit’den öğrendiğini söyler. Yaşlı adamın Kit’e olan güveni çok sarsılmıştır. Kit olanlardan haberi yok gizliden Nelly’nin evini gözetler. Kit evine gittikten sonra Nelly telaşlı bir şekilde Kit’in evine gelir ve dedesini onu bir daha görmek istemediğini söyleyerek haftalığını verir. Bu arada Quilp yanındaki hukuk adamıyla yavaş yavaş evi ve eşyaları ele geçirmeye başlamıştır. Fakat yaşlı adamın hastalığı birden iyileşmeye yüz tutar ve derken iyileşir.
Quilp eşyaları satmış ve yaşlı adama iki gün mühlet vermiştir. Yaşlı adam ertesi gün sabah erkenden Quilp ve hukuk arkadaşı uyurken Nelly’i alıp evi terk ederler.
Quilp uyanıp evi terk ettiklerini anlayınca çok sinirlenir.
Evi Kit’in gözetlediğini fark eder ve ona yaşlı adamla Nelly’nin nereye gittiklerini sorar. Kit ona nereye gittiklerini bilmediğini söyler.
Yaşlı adam ve Nelly başka bir şehre gidiyorlardır ve yol kısaldıkça yorulmaya başlamışlardır.
Biraz ilerledikten sonra bir kasabaya varırlar. Kasabada panayır vardır. Panayırda eğlendikten sonra yine yola devam ederler. Yolda ilerlerken kenara çekilmiş bir at arabası ve yanında bir kadın görürler. Kadın çay içiyordur ve bunları da davet eder. Beraber çay ve yemek yerler. Biraz sohbet ettikten sonra kadın Nelly’ e iş teklifinde bulunur fakat Nelly dedesi tek kalacağından dolayı işi kabul etmez. Kadın düşünür ve ikisini birden işe almaya karar verir. Nelly kadının bal mumu heykel galerisinde çalışacaktır. Kadın kasaba kasaba dolaşıp heykelleri tanıtmaktadır. Bir kasabaya varırlar ve heykelleri tanıtmaya başlarlar. Nelly oraya kadınla beraber yerleşir. Kasabada herkes Nelly ve dedesini çok sevmiştir.
Bir gün Nelly eski kilisenin oralarda dolaşırken Yaşlı bir adamla tanışır. Yaşlı adam kilisenin hem bahçıvanı hem de koruyucusudur.
Adamla sohbet ettikten sonra güzel bir arkadaşlık kurarlar. Derken Nelly’ nin dedesi ölür. Kit Nelly’ e çok büyük yardımlar etmeye başlar. Zaman geçtikçe Nelly dedesinin ölümünü unutup, kilisenin bahçıvanı yaşlı adama yanaşmaya başlıyordu. Yaşlı adamda onunla kendi torunuymuş gibi çok iyi ilgileniyordu. Bir gün Nelly kötü bir şekilde hastalandı. Yaşlı adam ve Nelly’nin arkadaşları yanından bir türlü ayrılmıyorlar, Nelly’nin durumu git gide kötüleşiyordu. Kasabada duyan herkes yaşlı adamın evine onu ziyarete geliyorlardı. Nelly o kasabada herkesin sevdiği bir kızdı. Ani bir şekilde ölümü kasabada ki herkesi üzmüştü. Nelly toprağa verildikten sonra insanlar dedesine kavuştuğu için bir yandan sevinmişlerdi. Aradan zaman geçtikten sonra Kit evlendi ve çocukları oldu. Kit karısıyla birlikte çocuklarını yanına toplayarak iyi kalpli Nelly’ nin hikayesini anlatırdı. Çocuklar bu hikayeyi dinledikleri zaman babalarından daha uzun anlatmalarını isterdi. Böylece iyi kalpli Nelly’ nin hikayesi o kasabadaki herkesten tarafından çocuklarına anlatılırdı.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.