Aforizmalar - Halil Cibran - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Aforizmalar – Halil Cibran

Aforizmalar – Halil Cibran

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2017
Eklenme: Ocak 18th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 262
Yazar: Halil Cibran

1.335 Kişi Tarafından Görüldü

Halil Cibran’ın özlü sözlerinin yer aldığı ve hayata bakış açısını, derin düşüncelerini, insanın özünün iki tarafını, hayata dair yaşanmışlıklar ile duygu ve düşüncelerini yansıttığı Aforizmalar adlı eseri insanı düşünmeye sevk ediyor…

“Ben bu okyanusta bir damlayım yalnızca” “Yaşam iki yarıya ayrılmıştır. Biri donar, biri yanar; yanan yarı Aşk’tır. Aşk, insanın tanrıları mümkün olduğunca fazla görmesini sağlayan kutsal bir bilgidir” Lübnan asıllı ABD’li olan Halil Cibran Eserleri ve düşünceleri dünya üzerinde geniş yankı uyandırmış ressam, şair ve filozoftur.

Şiirleri yirmiden fazla dile çevrilmiş olan Cibran’ın resimlerinden bazıları günümüzde bile dünyanın birçok şehrinde sergilenmektedir…Halil Cibran’ı dahası dünyayı anlamak için Cibran’ın şiirsel özlü sözlerini yanı başımıza getiren bu eseri mutlaka okumalısınız. “Gözlerindeki nefreti, dudaklarındaki aptal gülümsemeyle kapatmaya çalışan kimse ne ahmaktır!”

Gerçek, bir çocuğun en içten gülüşü ya da bir sevgilinin öpüşüyle donanmış olarak seslenir bize; ama biz sevginin kapısını onun suratına çarpar ve sanki düşmanmış gibi davranırız. Dünya kuruldu kurulalı bilinir: Aşk, derinliğinin farkına, ancak ayrılık saati gelip çattığında varır..

Siz çoksunuz, oysa ben tekim. Bana dilediğinizi söyleyin ve yapın. Dişi koyun gecenin karanlığında kurtların avı olabilir… Fakat kanı, vadinin taşlarında tan ağarıp da güneş yükselene değin duracak!.

Baskıya başkaldırmayan kişi kendine karşı adaletsizdir.

Yoksa, ne çiçekler açan ne de meyve veren bir ağaç mı olsaydım; Çünkü Verimli olabilmenin sancısı, kıraç olmaktan ağırdır; ve eli açık zenginin çektiği acı dilencinin sefaletinden beterdir….

Bana kulak ver ki, sana ses verebileyim.

Cibran, dinin, kişiyi özgürleştiren bir ruhsal yükseliş sistemi olarak algılanması gerektiğini ve dinsel hakikatin vicdan ve sezgiye dayanması gerektiğini savunur.

Kendine yeterlik, kendini bularak yükselme düşüncesine dayanarak hem din adamlarının sultasına dayalı klasik kilise Hıristiyanlığına,hem de devlet tarafından topluma dayatılan bütün öğretim sistemlerine karşı çıkmıştır.

İnsanın kendini bulması, kendi dünya görüşünü oluşturabilmesi için, kendine dayatılan bütün eğitim sistemlerinden,bütün kalıplaşmış geleneklerden kurtulması gerekir.

Ancak o zaman insan kendini ve içindeki inancı bulabilir demiştir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.