Yemen Sızısı - Mehmet Sami Şepitçi - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Yemen Sızısı – Mehmet Sami Şepitçi

Yemen Sızısı – Mehmet Sami Şepitçi

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Eylül 2014
Eklenme: Eylül 27th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 232
Yazar: Mehmet Sami Şepitçi

929 Kişi Tarafından Görüldü

Havada bulut yoktu.
Duman hissi veren esrarlı bir sis sarmıştı her yanı.


On beş adım ötesi zor seçiliyordu.


Derin ve ürkütücü bir sessizliğin hâkim olduğu bu ortam,


hiç de hayra yorulmazdı Huş yolunda.


Belli ki dar boğazlar, sarp yamaçlar hain pusulara gebeydi.
Çok geçmeden silah sesleri yankılandı volkanik dağlarda.


Eyvah!


Yine Mehmetçiğin kanına girmişti eşkıya.
Yine yürekler yanmış, yine ocaklar sönmüştü Anadoluda.

Hatırat, günlük, arşiv belgeleri, harp raporları ve diğer tarihi kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan Yemen Sızısı:

Türk tarihinde hazin bir yer tutan Osmanlının Yemen serüvenini ve bu uzak vatan için yaşanan dramın binlerce kahramanından biri olan Gazi Mehmet Çavuşun cephelerde geçen uzun ve çetin askerlik hayatını, bütün sadelik ve gerçekliği ile günümüz nesillerine aktaran tarihi bir romandır.

Arabistan yarım adasının güney batısında bulunan Yemen,1517 yılında Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethinden sonra Osmanlı hâkimiyetine girmiş, ancak imparatorluğun dört yüz yıl hükümran olduğu bu coğrafyanın stratejik bir öneme sahip olması, bu bölgede gözü ve gönlü olanları rahatsız etmiştir.

Güçlü bir cihan imparatorluğu olan Osmanlı Devleti, özellikle kutsal topraklar (Hicaz) Mekke, Medine ile Güney Arabistan ve Hindistan Müslümanlarını, Portekiz ve İngiltere gibi bazı Avrupa Devletlerinin nüfuzundan korumak istemiştir.

Ayrıca bu devletlerin Süveyş, Kızıldeniz ve Hindistan yolunu kontrol altına alarak bu bölgeden Ortadoğu ve Avrupa’ya uzanan deniz ticaret trafiğine hâkim olmak arzularına dair siyasi ve askeri faaliyetlerine karşıda sürekli bir mücadele içinde olmuştur.

Bölgede aktif olmak isteyen Fransa, İtalya ve özellikle İngiltere,yerli Arap halkı casusluk ve misyonerlik faaliyetleriyle Türkler aleyhine tahrik etmiş; söz konusu devletlerin para ve silah yardımı ile işbirliği içinde oldukları Zeydi İmamlar, manevi duygularını sömürdükleri cahil ve fakir halkı kışkırtıp isyanlar çıkarmışlardır.

Özellikle son elli yılda çıkarılan bu isyanları bastırmak için Osmanlı devleti, büyük çaba harcamış ve bu amaçla Yemen’e ordular sevk edilmiştir.Ne yazık ki Yemen’in kızgın çölleri, volkanik dağları, pek çoğu isyancıların kurşun veya cenbiyeleriyle, kimi açlık ve susuzluk, kimi hastalık ve bakımsızlık nedeniyle binlerce vatan evladına mezar olmuştur.

Verilen şehitler, geride gözü yaşlı analar, babalar, yetimler bırakmış ve Yemen, gidenin gelmediği bir diyar olarak tarihe geçmiştir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.