Ustam ve Ben - Elif Şafak - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ustam ve Ben – Elif Şafak

Ustam ve Ben – Elif Şafak

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2014
Eklenme: Ocak 18th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 462
Yazar: Elif Şafak

889 Kişi Tarafından Görüldü

Akıcı ve anlaşılır tarzıyla, mükemmel kurgusuyla Elif Şafak yine geçmişlere doğru yelken açmış, bizlere muhteşem eserler bırakmış Mimar Sinan’ın hayatını bir nebze de olsa hatırlatmış bu güzel eseriyle.

Her ne kadar Mimar Sinan’ın devri ve eserlerinin anlatıldığı bir roman gibi gözükse de, eserin asıl konusu bir fil ve onun bakıcısının hayatta kalma mücadelesi.

Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistandan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.

Elif Şafakın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…

Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar…

Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

“İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi.”

Elif Şafak bu kitabında, Osmanlı İmparatorlu’ğunun, üç padişahına Başmimar’lık yapmış, arkasından sayısız büyük eserler bırakmış, tarihimizin en büyük mimarı olan Mimar Sinan dönemine odaklanıyor.

Bu dönemdeki olayları, esas itibariyle bir fil bakıcısı olan aynı zamanda da Mimar Sinan’ın çıraklığını yapan Cihan ismindeki bir karakter üzerinden kurgulayarak bize anlatıyor.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.