Tuş - Haldun Taner - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Tuş – Haldun Taner

Tuş – Haldun Taner

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 96
Yazar: Haldun Taner

2.390 Kişi Tarafından Görüldü

Tuş, Kızıl Saçlı Amazon, Made in USA, İki Komşu, Eller, Kaptanın Namusu, Bir Motorda Dört Kişi, Allegro ma non troppo, Bir Kavak ve İnsanlar, Kooperatif, İstediği Şarkıyı Dinleyebilmek, 8’den 9’a Kadar adlı öykülerden oluşan Tuş, 1950’lerde Haldun Taner öykücülüğünün iyice belirmesini sağlayan kitaplardandır.

Okuru hızla saran akıcı anlatımı yanı sıra derinlik, incelik, kurgu işçiliği, gözlem ve ayrıntı çeşitliliği ile dikkat çeken öyküler toplamı. “Taner, bu kitabında da o kendine özgü ve rint bir eğleni çizgisini sürdürür.” (Behçet Necatigil)

Her kafadan bir ses çıkıyordu: “Kediye peynir tulumu inanılır nu?

Olacağı budur işte.””Parmak kadar maksum be …

Utanır yahu insan.

“”Gözü kızmış oğlanın .. karı kız dion Uyor mu sana?”

“Bağırsaydı o da, niye imdat çağırmamış?'””Nereye bağırıyor anam.Silahı dayamış göğsüne. Ses edersen yok bil kendini demiş.”

“Vay namussuz.””Peki, şimdi ne olacak?”Millet Partisine yazıldı yazılalı büsbütün ukalalaşan kahveci:”Ne mi olacak?”dedi.”

Kaynayıp gidecek tabii .. Neler kaynamamuş buna gelene kadar,”‘”Hiçde kaynamaz,”diye atıldım.”Adalet var bunun burasında. Fakir diye, kımsesiz diye sahipsiz değil ya bu. Mazbata tanzim edilir. Hukuku amme davası açılır.””Neyi isbat edıyorsun beyim?

Buraya kadar tesbihini çekerek bizi sakin sakin dinlemiş görünen Dilaver Bey artık dayanamadı. iri ve kıllı yumruğunu masaya indirerek: “Göıüyorum, işin alayındasınız hepiniz,” diye kükredi.”Ötede bir kız mahvolmuş, sokakta kalmış, kimin kaydında.”Sonra yerinden kalkıp yanıma geldi:”Nefesini boşuna tüketirsin bey oğlum,”dedi.”Bu öd­lek heriflerle bir iş yapılmaz.

Bu iş için erkek olacaksın, erkek. Zor gördün mü korkmayacaksın. Nerde bunlarda o yü­rek? Ne yapmak lazım zamanı geldiğini ben tek başıma göstereceğim bunlara.”Ve bütün kahve halkına.adeta bakışıyla tükürerek ka­pıyı çarpıp çıktı.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.