Teğet'in Yıkımı (Dünyada ve Türkiye'de Küresel Krizin 2009 Enkazı ve Gelecek) - Mustafa Sönmez - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Teğet’in Yıkımı (Dünyada ve Türkiye’de Küresel Krizin 2009 Enkazı ve Gelecek) – Mustafa Sönmez

Teğet’in Yıkımı (Dünyada ve Türkiye’de Küresel Krizin 2009 Enkazı ve Gelecek) – Mustafa Sönmez

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Haziran 2010
Eklenme: Ağustos 7th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 160
Yazar: Mustafa Sönmez

1.009 Kişi Tarafından Görüldü

Teğet’in Yıkımı (Dünyada ve Türkiye’de Küresel Krizin 2009 Enkazı ve Gelecek) ,Küresel kapitalizm, 1980 sonrasında sermaye birikimi sürecini neoliberal model çerçevesinde sürdürmek için kolları sıvadı.

Küreselleşme, özelleşme, ticarileşme ile el ele ilerleyen bu liberalleşme sürecinde “piyasa” her derde deva, her şeye kadir bir ilahi güç olarak takdim edildi. 1980 sonrası dönem, küreselleşen kapitalizmin hızla sermaye biriktirdiği, ama hızla da balonlaşarak kendi kuyusunu kazdığı bir zaman dilimi oldu.

Bölgesel, ulusal krizlerin sıklaştığı bu dönemde küresel krizin de 2007’de ucu göründü. Küresel kriz bütün haşmetiyle 2008’de baş verdikten sonra 2009’da da bütün dünyaya bulaştı ve her coğrafyayı sardı.


Küresel krizin etkileri, Türkiye’de de şiddetle hissedildi. Bu kitapta 2008 ve 2009’un tamamında küresel krizin, “teğet geçerken” Türkiye ekonomisinde yarattığı enkazın envanteri yer alırken, önümüzdeki dönemde emekçi sınıfları bekleyen tehditlere ve fırsatlara değiniliyor.

Küresel krizin dünyada merkez ülkeleri ve çevre-bağımlı ülkeleri nasıl etkilediği, kapitalist devletlerin müdahale biçimleri ve bunların sonuçları, krizin Türkiye kapitalizmine etkileri ve AKP yandaşı sermaye kesimi ile geleneksel sermaye kesimleri arası çelişkiler mercek altına alınıyor.

Krizin emekçilere yansıması, işsizlik ve güvencesizleştirme, yoksullaşma, gelir dağılımının daha çok bozulması gibi sorunlar üzerinde özel olarak duruluyor.

Petrol-İş Sendikası’nın Yordam Kitap’la birlikte sunduğu bu kitap, günümüz krizine ilişkin çalışmalar içinde özel bir yer tutacak nitelikte.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.