Rüzgarlar Hep Gençtir - Zülfü Livaneli - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Rüzgarlar Hep Gençtir – Zülfü Livaneli

Rüzgarlar Hep Gençtir – Zülfü Livaneli

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 224
Yazar: Zülfü Livaneli

17.002 Kişi Tarafından Görüldü

Evrensel bir ezgidir Zülfü Livaneli,
Ya da eşsiz bir film karesi,
Belki de sonu gelsin istemediğimiz bir romandır o.
Ama en çok da umuttur.
Hep genç kalan, gençlikle çoğalan, her dokunduğuna çiçek açtıran umutlu bir rüzgâr.

Kısa Özeti

Kitapta, Zülfü Livaneli nin gençlik yıllarında bir bağlama atolyesinde geçiyor roman olayda Alevi olan ismininde ömer olduğunu öğrendikten sonra yaşadıklarını akıcı şekilde anlattı.


“Dedenin çaldığı bağlama tarzı, dünyadaki pentatonik müzik geleneğinin en usta örneklerinden biriydi. Uzakdoğu’ndan İrlanda folk müziğine, Afrika’dan blues’a kadar her akraba müzikle ilişki kuruyordunuz.

Yapılan müziğin temelinde armonik bir uyum vardı. Eğer o dedeyi dinlememiş olsaydım ne saz çalmaya devam ederdim, ne de beste yapardım. Batı müziğini tanıdığım için radyo sazı yavan ve tatsız geliyordu. Çalgıyı neredeyse bırakmıştı.

 “‘Ömer!’ dedim, iki ismimi de kullanıyordum, o gün de Ömer diyeceğim tutmuştu. Saz ustası bunu duyar duymaz kıpkırmızı kesildi ve ‘Neee! Ömer mi?’ diye bağırdı. ‘Hemen çık git bu dükkândan!’ 

O zamana kadar ben ne Alevi kavramını duymuştum, ne mezheplerden haberim vardı, ne de Ömer, Bekir ve Osman isimlerinin 1400 yıldır yasak olduğundan… ‘Ama benim bir adım da Zülfü,’ dedim.

Neye uğradığımı şaşırdım, ne dediğini anlamadım. Sonra benim halimi gördü ve dedi ki, ‘Sen bilmiyorsun ama Ömer ismi bizde yasaktır. Arkadaşlar gelir de burada bir ‘Ömer’ görürse yandık.’

Yumuşadı, ‘Haa, o zaman olur!’ gibi bir şeyler söyledi. Sonra onunla çok iyi dost olduk. Bana hem güzel sazlar, curalar yaptı, hem de bağlama düzeni çalmanın tekniklerini kaptım ondan. İlk albümlerimi de şimdi ölüp gitmiş olan bu efsanevi ustanın sazlarıyla kaydettim.”

 

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.