Ölen Adam - D. H. Lawrence - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ölen Adam – D. H. Lawrence

Ölen Adam – D. H. Lawrence

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ağustos 2019
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 43
Yazar: D. H. Lawrence

1.167 Kişi Tarafından Görüldü

Sıtma ve veremin pençesindeki Lawrence, ölmeden yayımladığı son uzun öyküsü Ölen Adam’da yaşama arzusunu, Etrüsk mezarlarını ziyaret ettiğinden beri aklında olan ölüm, diriliş ve ölümsüzlük konularıyla birleştirir.

İsa’nın dirilişinin anlatıldığı hikâyelerden yola çıkan öyküde, uzun uykusundan acılar içinde uyanan adam, yaşamın tadına varamadan öldüğünü fark eder. Görevini tamamlamış, sıradan biridir artık. Ölümlü dünyayı bu kez azımsamayacak, bedeni ve arzularının peşinden gidecektir.

Avluya çıkarken, genç horoz öttü. Cılızlaşmış, kısık bir ses çıkarıyordu ama kuşun bu sesinde acıdan kuvvetli bir şey vardı. Yaşamak gerekliliğiydi bu, hatta dirimin zaferini çağırmaktı.

Ölmüş olan adam durup, kaçmış, sonra da yakalanmış horozun tüylerini kabartışına, dirimden ölüme yeniden bir meydan okuyuşta başını dikerek, gagasını aralayarak ayaklarının ucuna basarak ileriye uzanışına bakıyordu.

İngiliz edebiyatının büyük yazarı D.H. Lawrence’tan yine büyüleyici, ama bir o kadar da huzursuz edici bir kısa roman.

Dirilen ve dünyanın, Avrupa’nın perişan kırlarında paralanmış kefeniyle dolaşmaya başlayan bir adam… Lawrence, İsa’ya ait mitleri güçlü birer çağdaş metafor olarak ortaya koyuyor bu metninde.

Ölen Adam, Bilge Karasu tarafından Türkçe’ye kazandırılmış ve 1963 yılında TDK Çeviri Ödülü’nü almış. İlk elde okunması gerekenler arasında.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.