Menduh Şevket Esendal - Kitapları - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Menduh Şevket Esendal – Kitapları

Menduh Şevket Esendal – Kitapları

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Eklenme: Ocak 19th, 2024
Dil: Türkiye
Yazar: Menduh Şevket Esendal Kitapları

530 Kişi Tarafından Görüldü

1883 yılında Çorlu’da dünyaya geldi. Babası Mehmet Şevket Bey, annesi Emine Şadiye Hanım’dır. Varlıklı bir çiftçi ailesinin 3 oğlundan ikincisi idi.

 

Edirne Lisesi’nde eğitim görmüştür. Savaş ve göçler yüzünden çocukluğunda düzenli bir eğitim görme fırsatı olmadı; kendi kendisini yetiştirerek Arapça, Farsça, Fransızca öğrendi. Ailesi Balkan Savaşı ve Bulgar baskınları nedeniyle çiftliklerini bırakıp İstanbul’a göç etmişti; savaştan sonra tekrar Çorlu’ya dönüldüyse de I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile ailesi ile tekrar İstanbul’a geldi.

 

Ailesi tüm mal varlığını kaybettiği için geçim sıkıntısı çekerek büyüdü. 1907’de babasının ölümü üzerine ailesinin geçimini üstlendi ve memuriyete başladı.

 

1908’de dayısının kızı Ayşe Faide Hanım ile evlenen Memduh Şevket Bey’in bu evlilikten Mehmet (1912), Ahmet (1915) ve Emine (1923) adlı üç çocuğu dünyaya geldi.

 

İttihat ve Terakki üyeliği

 

1906’da İttihat ve Terakki Cemiyetine üye oldu. Fırka’ya girişi Kara Kemal önderliğinde oldu. Başlangıçta ücretli bir eleman olarak cemiyette yer alırken sonradan ittihatçılığı benimsedi.

 

Teşkilat-ı Mahsusa adlı gizli birlik bünyesinde  1915’te cemiyetin Ankara temsilcisi oldu.

 

İşgalci İngiliz kuvvetlerinin İstanbul’daki İttihat ve Terakki merkez binasını bastıkları 13 Kasım 1918 günü orada bulunan Memduh Şevket, kaçmayı başardı.

 

1920’de işgale karşı ulusal direnişin lideri Mustafa Kemal’in çağrısı üzerine Ankara’ya gitti.

 

Siyasetçi ve edebiyatçı kimliklerini ayrı tutmak için yazılarında M.Ş.E, Mustafa Memduh, Mustafa Yalınkat, M. Oğulcuk, İstemenoğlu gibi takma isimler kullandı.

 

Durum hikayeciliğinin Türk edebiyatındaki temsilcisidir. Yazdığı öykülerin sayısı 224’ü bulur. En çok bilinen eseri 1934 yılında yayımlanan Ayaşlı ile Kiracıları adlı romanıdır.

 

Esendal, beyin kanaması sonucu 16 Mayıs 1952 gecesi Ankara’da hayatını kaybetti.eysel

 

 

Veysel Çavuş Ücretsiz İndir                    Ayaşlı İle Kiracıları Ücretsiz İndir             Otlakcı Ücretsiz İndir

 

Miras Ücretsiz İndir

 

 

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.