Kızılelma'nın İzinde (Turan Dünyasının Onbin Yıllık Sırrı) - Necati Gültepe - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kızılelma’nın İzinde (Turan Dünyasının Onbin Yıllık Sırrı) – Necati Gültepe

Kızılelma’nın İzinde (Turan Dünyasının Onbin Yıllık Sırrı) – Necati Gültepe

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2016
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 496
Yazar: Necati Gültepe

3.111 Kişi Tarafından Görüldü

Kızılelma’nın ortaya çıkışı ve onunla ilgili ilk bilgiler çok ama çok eskilere dayanır. İlk defa Altay dağları ile hazar gölü arasında gösterilen, Turan Zemin denen yerde, yani Türk Mitolojisinde Kızılelma’dan söz edildiğini tesbit edilebiliyoruz.

Toplum önderleri, bilgeler, düşünürler ondan söz etmeye ya da onu tarif etmeye kalktıklarında, çok farklı şeyler anlatırlar. Bu sebepten Kızılelma konusunda fikir birliğine pek rastlanmaz.

Hâlbuki tarihçi Peçevi İbrahim Efendi ve Evliya Çelebi eserlerinde anlattıkları Kızılelma konusunda hemfikirdirler.

İşte bunun için çok boyutlu olduğunu düşündüğümüz Kızılelma’yı tek boyuta indirgemeden yani O’nu çerçevelemeye kalkmadan sadece anlamaya çalışarak iz sürdük.

Bu kolay olmadı, çünkü onun seyrettiği tarihi yolculuk çok uzun sürmüş yayıldığı coğrafya çok genişlemişti.

Bu uzun yolculukta her menzilde Kızılelma’dan bir ize rastladık; Cennette Âdem babamızın kovulmasına sebebin bir elma olduğunu söylerler, daha sonra yeryüzünde varlığını sürdürmesinin de sebebi olacaktı. Nuh’un gemisinde, İstanbul’da, Roma’da, Viyana’da ondan izler vardır. Kur’an’ın Bâtıni yorumlarında, Hz. Peygamberin hadislerinde dolaylı olarak ondan söz edildiği bilinmektedir.

Ehlibeytin sırrı ile sırlandığını Pir Sultan Abdal söylüyor. Onlarca şiiriyle Kızılelma’yı bize anlatmaya çalışır. Öte taraftan Topkapı sarayında Yavuz Selimin portresini iki elinde iki Kızılelma ile izlerken bütün söylencelerin gerçek olduğunu anlarız.

Kızılelma’nın izini sürmek amacıyla çıktığımız bu uzun yolculukta tek bir kural geçerliydi, gerçekçi olmak. Öylede olduk. Hiç romantizme hamasete kaçmadan Kızılelma’yı anlatmaya çalıştık.

Günlük olarak yazılı medyayı takip ediyorsanız he­men hemen her gün Kızılelma sözüne rastlarsınız. Tabi bu sözler büyük çoğunlukla menfi anlamlar içerir; “Milliyetçi ırkçı Kızılelma koalisyonu mu Kuruluyor?”

“Derin devle­tin temsilcileri, acaba Kızılelma’cılar mı?”

“Kızılelma çete­si!” Kızılelma’cılar ihtilal hazırlığında!” “Kızılelma’cılarAB’yi ne karşı çıktı” ve buna benzer yüzlerce Kızılelma ha­beri ile bilgilendirilirsiniz.

Açıkçası anti milliyetçilerin sövme aracıdır Kızılelma. Bu sövgülere karşıt ifadeler genel medyada yer almaz ama internete girerseniz bir sürü sitede Kızılelma kavramı­nı olumlu ve Türk milletinin ideali gibi gösteren yazılara rastlarsınız.

Söz konusu yazılar ise bir iki sayfayı geçmeyen daha ziyade soyut , hamasi düşüncelerden ibarettir. Açık­çası buralardan da Kızılelma’nın ne olduğunu asla anlaya­mazsınız.

Kızılelma ile ilgili ciddi bir takım bilgilere ulaşmak isterseniz, zaman olarak günümüzden biraz gerilere gitme­niz gerekir; Konuyu ilk dile getiren Ziya Gökalp’tir. O uzun Kızılelma şiiri 1910 tarihlidir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.