Kırmızı Saçlı Kadın - Orhan Pamuk - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Ocak 18th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 141
Yazar: Orhan Pamuk

995 Kişi Tarafından Görüldü

Orhan Pamuk’un en çok okunan ve en çok ödül alan eseridir. Ayrıca sayısız dile de çevrilmiştir. Başlarda pek akıcı bulmadım. Normalde girişi hızlı olur Orhan Pamuk eserlerinin.

 

Kademeli bir ilerleme var ve öldürücü vuruşu sona bırakmış. Orhan Pamuku hiç okumamış biri olarak elinize alırsanız kitabı sizi doyuma götürebilir.

 

İlk aşk deneyimi bütün bir hayatı belirler mi?

 

Yoksa kaderimizi çizen yalnızca tarihin ve efsanelerin gücü müdür?

 

Orhan Pamuk, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan yeni romanı “Kırmızı Saçlı Kadın”da bizi otuz yıl önce İstanbul yakınlarındaki bir kasabada liseli bir gencin yaşadığı sarsıcı bir aşk hikâyesiyle, büyük bir insani suçun peşinden sürüklüyor.

 

Pamuk genel olarak kitapta, Baba-oğul çatışmasına yer vermiş, Firdevsi’nin Rüstem ile Sohrab’ını ve Sophokles’in Oedipus’unu ele alarak yeniden kurgulamış. Bir eski zaman masalı anlatır gibi önce Firdevsi’ye dönmüş sonra Sophokles’e dönmüş. Doğu ve batı masalları arasında adeta gidip gidip gelmiş. Her iki masaldan da ayrıntılara yer vererek kendi kitabını gerekçelendirmiş. Bu kısımlar Pamuk’un hem cesur yönünü hem de ne kadar bilgili olduğunu bize gösteriyor.

 

Kitap 1980’lerden başlayıp günümüze kadar geliyor. Babasının onları terk etmesinden sonra geçici bir süre kuyucu çıraklığı yapmaya başlayan Cem’in hayat hikayesini okuyoruz. Aynı zamanda Batı’nın efsanesi Oidipus ile Doğu’nun efsanesi Şehname de kitabın ana felsefesini oluşturuyor.

Kitabın ilk başlarını çok severek okudum fakat bir noktadan sonra efsaneler o kadar sık tekrarlanıyor ki kitabın sonunu ortasında çözmüş oluyorsunuz.

Babasını öldüren, annesiyle yatan, Sphinks’in kördüğümünü çözen Oidipus! Bu üçlü yazgının anlamı nedir? İranlılar arasında yaygın eski bir inanca göre, yüce bir bilge fücurla peydahlanmalıdır.Nietzsche, Tragedya’nın Doğuşu

 

Oidipus: Çok eskiden işlenmiş bir suçun izlerini nasıl bulabiliriz?Sophokles, Kral Oidipus Tıpkı babasız bir oğul gibi, oğulsuz bir babayı da kimse basmaz bağrına. Firdevsî, Şehnâme

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.