Kiraz Çiçekleri - Yasunari Kawabata - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Kiraz Çiçekleri – Yasunari Kawabata

Kiraz Çiçekleri – Yasunari Kawabata

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Temmuz 2007
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 184
Yazar: Yasunari Kawabata

2.276 Kişi Tarafından Görüldü

Kiraz Çiçekleri; Nobel Ödüllü yazar Kavabata Yasunari`den yüreklere dokunan bir roman. Sanki bu dünyaya ait olmayan, masalsı ve estetik bir dille yazılmış bir başyapıt.

Kyoto`da kimono tasarımcılığı yapan Takiçiro, karısı Şige ve evlatlık kızları Şieko`nun sevgi ve hüzünle örülü yaşamları.

Kyoto`nun geleneksel dekorunda, geçmişindeki gerçeklerle yüzleşen ve aslında kim olduğunu keşfetmeye çalışan Şieko`nun şiirsel öyküsü.

“Kavabata`nın cümleleri, okurun ta içine işleyen nahif yağmur damlaları gibi…”

Çieko akçaağacın gövdesinde açan menekşeleri fark etti.”İşte bu sene de açtılar” derken, Çieko ilkbaharın şefkatiy­le karşı karşıyaydı.Akçaağaç, Çieko’nun belinden kalın gövdesiyle şehir mer­kezindeki dar bir bahçe için fazlasıyla iriydi.

Elbette yosun kaplı kocamış gövdesi Çieko’nun dipdiri vücuduyla karşılaş­tırılamazdı.Çieko’nun bel hizasında hafifçe sağa yatan akçaa ğacın gövdesi, Çieko’nun başından biraz yüksekte iyice sağa bükül­müştü. Büküldüğü yerden başlayarak çıkan dalları tüm bah­çeyi örtmüştü. Uzun dalları kendi ağırlıklarıyla aşağıya sarkmıştı.

Gövdenin büküldüğü yerin biraz aşağısında iki küçük oyuk oluşmuştu. Menekşeler de bu oyuklarda açmıştı ve her ilkbahar yeniden çiçeklenirlerdi.

Çieko kendini bildi bileli ağacın üzerindeki menekşe öbekleri oradaydı.İki öbek arasında bir karışlık mesafe vardı.”Yukarıdaki menekşe ile aşağıdaki buluşabilir mi acaba?

Birbirlerinin farkındalar mı?”

düşüncesi geçerdi Çieko’nun aklından. Menekşelerin “buluşması” ya da “farkında olması”nasıl bir şeydir acaba?

New York Post

Ödüller : 1968 Nobel Edebiyat Ödülü

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.