Justine - Erdemin Felaketleri - Marquis de Sade - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Justine – Erdemin Felaketleri – Marquis de Sade

Justine – Erdemin Felaketleri – Marquis de Sade

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2018
Eklenme: Ocak 18th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 333
Yazar: Marquis de Sade

1.537 Kişi Tarafından Görüldü

Justine / Erdemin Felâketleri, Sade’ın edebiyat dünyasına ilk adımıdır. Bu kitapla başlayan serüven onu vazgeçilmez kılacak, ama ödülü zindan olacaktı. Bu eseri yazdığı için lanetlenmiş, hapsedilmişti… İşlediği suçlardan(!) dolayı uzun yıllar cezaevinde yattı ve 40 yıllık bir tarihi şöyle özetledi; “Beni bedensel günaha ilişkin dayanılmaz bir perhize mâhkum ederek mükemmel bir iş yaptığınızı düşündünüz, ama yanıldınız; beynimi coşturdunuz, bana can vermek zorunda kalacağım hayaletler yarattırdınız.”

Justine’in başına gelmedik hal kalmaz. Ama o hep erdemi seçer, o her zorlukta sığındığı Tanrı evindeki papazlar tarafından işkence görür, seks kölesi olarak kullanılır. İnadına yaşamaya çalışır ve inadına erdemi seçmekten vazgeçmez.

Avrupa’ya hakim olan Hıristiyan kültürü kadın bedenini günah yatağı saymış, cinselliğin de ancak üremeye hiz­met ettiğinde kabullenebileceğini öngörmüş, cinsel kimlik ve kültür aşağılanmış, hor görülmüştür. Bu baskı, in­sanların yatak odalarına kadar uzanmakta, sevişmenin biçimini bile belirlemektedir.

Çeşitli fantezileri uygulamak bir yana, düşünmek bile günahtır. Sık sevişmek günahtır. Tek bir pozisyonun dışında (misyoner) birleşmek,hamilelikte birleşmek, evlenmeden birleşmek günahtır

ve idama kadar uzanan cezalarla yasaklanmıştır. Sadomik denen anal ilişki ise en büyük günahlardandır ve ya­panlar, erkek kadın farketmez, öldürülür.

Cinselliğin böyle ağır hükümlerle sınırlandığı bir dünyada, çeşitli nedenlerle toplum dışında kalmış, sıradışı olmuş insanların bu yasak meyvelere uzanmaması da olanaksızdır. Nitekim, Ortaçağ boyunca yaşanan isyanların hepsinde bu “cinsel suçlar” bol bol işlenmiş, herhangi

biçimde yasadışı kalanlar açısından bu cinsel “sapkınlıklar” onları tamamlayıcı bir imge olmuştur. Muhalefet,din düşmanlığı, şeytana tapma, sadomizm yan yana yürümüş, iç içe girmiş, birbirini tamamlayıcı olmuştur.

Yarattığı hayaletler, onu edebiyat ve felsefe tarihinin en tartışmalı isimlerinden biri yapmıştı.Justine/Erdemin Felaketleri, Sade’ın edebiyat dünyasına ilk adımıdır. Bu kitapla başlayan serüven onu vazgeçilmez kılacak ama ödülü zindan olacaktı. Bu eseri yazdığı için lanetlenmiş, hapsedilmişti . İşlediği suçlardan! Dolayı uzun yıllar cezaevinde yattı ve 40 yıllık bir tarihi şöyle özetledi;

” beni bedensel günaha ilişkin dayanilmaz bir perhize mahkum ederek mükemmel bir iş yaptığınızı düşündünüz ama yanıldınız, beynimi coşturdunuz ,bana can vermek zorunda kalacağım hayaletler yarattırdınız. “

Justine’in başına gelmedik hal kalmaz. Ama o hep erdemi seçer, o her zorlukta sığındığı Tanrı evindeki papazlar tarafından işkence görür, seks kölesi olarak kullanılır. İnadına yaşamaya çalışır ve inadına erdemi seçmekten vazgeçmez .

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.