İmgelem - Jean Paul Sartre - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

İmgelem – Jean Paul Sartre

İmgelem – Jean Paul Sartre

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2006
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 154
Yazar: Jean-Paul Sartre

1.666 Kişi Tarafından Görüldü

“Ancak, bir imgeyi imge olarak dolayımsızca kavramak ile genelde imgelerin doğası üstüne düşünceler kurmak başka başka şeylerdir.

İmge olarak varoluşa ilişkin hakiki bir kuram oluşturmanın tek yolu, bu konuda düşünümlü bir deneyden doğrudan kaynaklanmayan herhangi bir şey ileri sürmekten kesinlikle kaçınmaktır.

Gerçekten de, imge olarak varoluş güçlükle ele geçirilebilecek bir varlık kipidir. Zihnimizi yormamızı gerektirir; ama en önemlisi, tüm varoluş kiplerini fizik varoluşu örnek alarak kurma yolundaki neredeyse alt edilmez alışkanlığımızdan kurtulmamız gerekir.

Varlık kiplerinin birbirine böyle karıştırılması, başka her yerde olduğundan daha akıl çeler burada, çünkü imge olarak kağıt yaprağı ile gerçeklik olarak kağıt yaprağı, birbirinden farklı iki varoluş düzleminde tek ve aynı yapraktır zaten.”

jean-Paul SARTRE

21 Haziran 190S’te Paris’te doğdu. Ecole Normale Supert.­eure’den arkadaşlarıyla birlikte genç yaşta sınıfının, burjuvazi nin değer ve geleneklerini eleştirmeye başladı.

Bir süre LeHavre Lisesi’nde felsefe öğretmenliği yaptı, sonra felsefe eği­timini Berlin’deki Fransız Enstitüsü’nde sürdürdü. İlk felsefi metinlerinden itibaren varoluşçuluğa götürecek bir düşünce­’nin özgünlüğü göze çarpar. Sartre büyük kitlelerce daha çok anlatılarıyla tanındı.

Zamanının sorunlarını ele almaya özen gösteren Jean-Paul Sartre yaşamının sonuna dek yoğun bir siyasal etkinlik gösterdi. 15 Nisan 1980’de Paris’te öldü.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.