Denizler ve Filistin - Turhan Feyizoğlu - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Denizler ve Filistin – Turhan Feyizoğlu

Denizler ve Filistin – Turhan Feyizoğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2011
Eklenme: Haziran 13th, 2020
Dil: Türkiye
Sayfa: 196
Yazar: Turhan Feyizoğlu

884 Kişi Tarafından Görüldü

Denizler ve Filistin, “Siyotıistler, Sultan Abdiilhamit’den Siyonist hareketin Filistin’e yerleştirilmesini talep etmiş ve reddedilmişlerdir.

Bu nedenle bu tarihsel bağların sorumluluğu omuzlarınız dadır.”

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Başkanı ve Filistin Devrim Konseyi Başkomutanı Yaser Arafat. (1 Ni­san 1978’de yaptığı konuşmadan) Türkiye solunun, Filistinli direniş örgütleriyle ve Filistin halkının kurtuluş mücadelesiyle kurduğu ilişkilere daha yakından bir bakışın önemli olduğunu düşünüyor yazar.

Özellikle, iki halkın devrimcilerinin kurduğu bu ilişkilerin yoğunlaştığı dönemleri (1968 ve sonrası) incelemenin, bizi, bu yılların karakteristiğini gösterecek gerekli verilere ulaştıracağını tahmin ediyor.

Kitapta, bu nedenle, Filistin direnişini ya da Filistin-İsrail arasında uzun bir tarihsel geçmişi olan sorunları değil; 1968-1978 arasında Türkiye devrimci hareketiyle Filistinli direniş örgütleri arasında yaşanan ilişkileri inceliyor.

Türkiye devrimci gençlik hareketinin, 1960’ların sonlarına doğru kampuslarda başlayıp dağlara uzanan mücadele sürecinin en önemi halkalarından birisi;

Türkiyeli devrimcilerin, Filistin halkının ulusal kurtuluş savaşıyla kurduğu ilişkilerdir.


Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan gibi THKO önderleri başta olmak üzere Türkiyeli devrimcilerin, Filistinli direniş örgütleriyle kurduğu ilişkilere odaklanıyor…

Gerilla eğitimi almak için Filistin kamplarına giden genç devrimcilerin yaşadıkları, belgeler ve tanıklıklarla okura aktarılıyor.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.