Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek - Cengiz Aytmatov | E Kitap Oku İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek – Cengiz Aytmatov

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek – Cengiz Aytmatov

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2013
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 128
Yazar: Cengiz Aytmatov

3.145 Kişi Tarafından Görüldü

İlk Av Heyecanı

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek romanında Kirisk, zor bir avcılık olan fok avcılığını öğrenmek amacıyla Orhan Dede, Mılgün Amca ve babası Emrayin ile Ala Köpek koyundan denize açılırlar. Ala Köpek dağı gözden kaybolur ve yön bulmak için bu dağ çok önemli bir konumdadır. Çok daha ıssız olan fok yataklarının bulunduğu kayalıklara varırlar ve Kirisk orada ilk av deneyimini yaşar, ancak avda yaşadığı sabırsızlık işlerin yolunda gitmemesine neden olur. Buna rağmen bir fok balığı yakalayarak kayığa alırlar ve bir gelenek haline gelen fok balığının ciğerini yeme olayını yerine getirirler.

Romanda babasını kaybeden Kiris, bu olaydan dolayı kendisini suçlamakta ve büyük bir üzüntü duymaktadır. Gece uyurken babasının kayıktan atlamasını bir türlü sindiremiyor ve bunun için sürekli kendini suçluyordu. Uyanık olsaydı babasının denize atlamasına izin verir miydi ya da onunla beraber karanlık uçuruma atlamaz mıydı? Cengiz Aytmatov Vladimir’in başından geçen olayı, kendi felsefesi ile içine oturtmuştur. Yazar, Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek romanında insanın evrensel özünü, hikayede yakalamıştır. Esere bakıldığında, yaşam deneyimlerinin, insan ile doğa arasındaki mücadelenin kuşaktan kuşağa aktarıldığı bir izlenim verilmektedir. Eserindeki hikaye yaşanmış bir olaydır ve okunmaya değer, güzel bir eserdir.

Cengiz Aytmatov Bu Hikayede,

Yaşanmış bir olayı anlatmaktadır. Hikayenin kahramanı küçük Kirisk gerçek hayatta adi Vladimir olan başarılı bir yazardır. Kitabın yazarına başından geçen hadiseyi anlatması üzerine, Cengiz Aytmatov Vladimir’e hadiseyi izin verirse yazmak istediğini söyler. Vladimir yazarın bu sorusunu hiç tereddüt etmeden kabul eder ve bu hadiseden hikayemi çıkar diye burun kıvırır. Ama Cengiz Aytmatov hayal gücüyle hikayeyi zenginleştirir ve Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek isminde müthiş bir kitap yazar.

Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek Kitabı İçin Kitap Yurdu Kişi Yorumları Şu Şekilde,

“aytmatovun kitaplarından yasar kemalden aldığım tadı alıyorum..çok sıcak samimi hikayeler var hep…”

“cengiz aytmatov her zamanki saflığı ve içtenliği ile karşımızda. orta asya’nın bozkırlarından Anadolu’ya bin selam.”

“Ben hayatımda ilk defa bir kitabı okurken ağladım, o da Deniz Kıyısında Koşan Ala Köpek’te… Cengiz Aytmatov ancak bu kadar güzel kağıda dökebilirdi bu hikayeyi, okuyun, okutun…”

#PdfRomanOku #EKitapindir

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.