Cumartesi - Ian McEwan - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Cumartesi – Ian McEwan

Cumartesi – Ian McEwan

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2007
Eklenme: Ocak 18th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 267
Yazar: Ian McEwan

1.204 Kişi Tarafından Görüldü

Çağdaş İngiliz edebiyatının en önemli yazarlarından Ian McEwan, son romanı Cumartesi’de tek bir günde koca bir hayatı anlatırken dünyada olup bitenlerden kendimizi ne kadar soyutlayabileceğimizi de sorguluyor.

Savaşların biri bitmeden diğeri başlarken, dünyanın her yerinde kan dökülmeye devam ederken, nedensiz bir şiddet eyleminin gelip sizi bulmayacağının garantisini kim verebilir?

Özeti

Yazarın satır aralarında ingilizlere ait soğukluğu hissediyorsunuz. Bir doktorun yirmi dört saatini anlatıyor kitap. Karakterin ailesine, çevresine ve topluma dair düşüncelerini, öğreniyorsunuz. Roman, çoğunlukla monologlar tarzında ilerliyor. Romanın arka planında o dönemin siyaseti işleniyor.

Tarih 15 Şubat 2003 Cumartesi. Yer Londra. 48 yaşındaki beyin cerrahı Henry Perowne için sıradan bir haftasonu günü olacak bu tatil günü hiç de planlandığı gibi gitmez. O gün Amerika’nın Irak işgaline karşı protestoların yapıldığı, kalabalıkların sokağa döküldüğü gündür Londra’da.

Dr. Perowne’da hayatın onun için planladıklarından habersiz kendi planlarını hayata geçirmek üzere sokağa çıkar. Başına gelen küçük bir trafik kazası neredeyse tüm hayatını alt üst edebilecek olayların fitilini ateşler.

İngiliz romanının en önemli yazarlarından biri olan Ian McEwan Cumartesi’de tek bir günde koca bir hayatı anlatırken, dünyada olup bitenler karşısında insanların olaylardan kendini nasıl soyutlayabildiğini, savaşların biri bitmeden diğeri başlarken, yaşadığımız şehirde ne kadar güvende olduğumuzu sorgulatıyor.

Cumartesi de, adından da anlaşılacağı üzere, bir Cumartesi günü başarılı bir sinir cerrahı olan Henry Prowne ve ailesinin yaşadıklarını, dünyayı etkileyen siyasi olaylari da içine katarak anlatıyor yazar. Ve sürprizli sonu ile heyecan dolu bir süreç yaşatıyor okuyucuya.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.