Çocukta Zihinsel Gelişim - Jean Piaget - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Çocukta Zihinsel Gelişim – Jean Piaget

Çocukta Zihinsel Gelişim – Jean Piaget

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2004
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 96
Yazar: Jean Piaget

2.333 Kişi Tarafından Görüldü

Çocukta Zihinsel Gelişim; Jean Piaget, 1896’da İsviçre’nin Neuchatel kentinde dünyaya geldi. Henüz onaltı yaşındayken zooloji dalında yaptığı incelemelerle, bilimsel alanda az görülür bir erken gelişmeye tanıklık etti.


21 yaşında doğal bilimlerde lisans derecesini elde etti ve ertesi yıl, Alp Dağları’nda yumuşakçaların dağılımı üzerine yaptığı bir tez çalışması ile bilim doktoru derecesi aldı.


Bununla birlikte, zoolog Jean Piaget, çalışmalarını psikolojiye çevirdi, bu alanda dünyaca ün yaptı.


Sırasıyla Rousseau Enstitüsü’nde araştırma başkanlığı, Cenevre Üniversitesi Bilimler Fakültesi’nde serbest öğretim görevlisi; Neuchatel Üniversitesi’nde psikoloji ve bilim felsefesi profesörü, Lausannes Üniversitesi’nde genel psikoloji profesörü, Cenevre Üniversitesi’nde sosyoloji ve deneysel psikoloji oldu. Daha sonra 1952’de Sorbonne Paris Üniversitesi’nde genetik psikoloji profesörlüğüne atandı.

Altmışlı yıllarda, Cenevre Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde ortak yönetici ve aynı zamanda Bilimler Fakültesi’nde deneysel psikoloji profesörü olan Jean Piaget buralara yenilik getiriyor.

Kendini araştırmalarına adayan Jean Piaget, eşi bulunmayan bir özgünlük ve güçle çocuğun zihinsel evrimini ortaya çıkardığı kadar, epistemoloji (bilgi kuramı) üzerine de çalışıyor.


En özgün çalışmaları çocuğun dil ve düşünce gelişimi üzerine. Örneğin “Çocukta Dil ve Düşünce” adlı kitabı 1934’de yayınlandı.


Kitapları Avrupa’nın başlıca dillerine çevrildiği gibi, çalışmaları kendi sağlığında klasikleşti.


Son olarak Cenevre’de Epistemoloji Merkezi’ni kurdu; buradaki çalışmaları Avrupa’nın diğer ülkelerini de kapsadı.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.