Büyük Petro'nun Arabı - Aleksandr Puşkin, - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Büyük Petro’nun Arabı – Aleksandr Puşkin,

Büyük Petro’nun Arabı – Aleksandr Puşkin,

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Kasım 2001
Eklenme: Ağustos 29th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 141
Yazar: Aleksandr Puşkin

1.552 Kişi Tarafından Görüldü

Puşkin´in anlatı türünde ilk yapıtı 1827 yılında yazmaya başladığı Büyük Petro´nun Arabı´dır.

Bu öz yaşamsal tarihsel roman denemesi tamamlanmamış olmasına karşın, sağlam kuruluşu, yalın anlatımı, kişilerin gerçekçi betimlenişleriyle göze çarpar.

Puşkin öncesi Rus yazınında anlatı dili şiir dilinden henüz tam olarak ayrılmamıştı. Büyük Petro´nun Arabı bu ayrımın oluşmasında önemli bir adım olmuştur.

1823-33 yıllarının ürünü olan Dubrovski adlı romanı, yalın, akıcı anlatımıyla Bykelkin´in Öyküleri´ne yakındır.Bu anlamda, Büyük Petro´nun Arabı´na göre Puşkin´in romancılığında ileriye doğru önemli bir adımdır. Kurgusu da çok daha işlek ve sağlamdır.

Romanda dönemin Rus dere beylik düzeni ve ona uşaklık eden bürokrasiyle acımasızca alay etmekte, Kirila Petroviç tipinin çevresinde Rus dere beylik düzeni, günlük yaşam özellikleriyle, sevecenlikten de yoksun olmayan ince bir alaycılıkla sergilenmektedir.

Bu yapıttaki bütün oyunlar bir tür düelo’ya dayalı, Sovyet şair Anna Akhmatova, 1958’de yayımlanan bir yazısında Taştan Konuk’taki öz yaşam öğelere dikkati çekmiş. Veba ile kolera koşutluğunu düşünürsek, Puşkin’in bu oyunlarda öz yaşamını bolca kullandığını varsayabiliriz.

F.F.Seeley, şöyle bir yorum getiriyor. “O dönemde Puşkin evliliğin eşiğindeyken bir öcden korkmaktadır: Kendisi o ana kadar Don Juan rolünü üstlenmiştir, ama bundan böyle Don Alvaro rolüne girmek, yani genç ve güzel karısının onurunu, onun deneyimsizliğine ve karşısına çıkabilecek Don Juanlara karşı savunmak zorundadır.

Karısı Natalya, tıpkı Dona Anna gibi, annesinin isteğiyle sevmediği bir erkekle evlenmiştir. “Bu tragedyada kendini cezalandırmaktadır Puşkin.” Gerçek yaşamda yaptığı gibi.Bir öngörü bu, acı bir öngörü, I937’de Çar’ın bir komplosu sonucu, karısının onurunu korumak adına öldürülen Puşkin, bir gün öldürüleceğini mi seziyordu, yoksa düeloda öldürülebilir kişiliklerin yaşamlarını dürüstlük,cesaret ve ataklığa dayandıranların yazgılarını paylaşmak mıydı isteği?

Shakespeare’in kahramanları gibi farklı “bir tek zaaflarından ötürü

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.