Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) - Gülser Erçel - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel

Albert Camus (Özgürlük ve Devrim) – Gülser Erçel

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2013
Eklenme: Ocak 18th, 2024
Dil: Türkiye
Sayfa: 305
Yazar: Gülser Erçel

659 Kişi Tarafından Görüldü

Yazar ve editör Gülser Erçel’in hazırladığı Albert Camus Özgürlük ve Devrim kitabı Camus üzerine Türkçede şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı ve yoğun çalışma.

20. yüzyılın en önemli birkaç yazarından birisi olan Albert Camus 7 Kasım 1913 günü Cezayir’de doğdu. Aynı zamanda çağının örnek bir filozofu olan Camus, tiyatro eserleri, denemeleri ve öyküleriyle de sanattaki başarılarını genişletti.

1957’de genç bir yaşta edebiyat Nobel’ini kazandığında daha önünde birkaç sene yaşanacak ömrü kaldığını son anına kadar bilemeyecekti. 4 Ocak 1960 günü taşrada geçirdiği bir trafik kazasında yaşamını yitirdiğinde cebinden aynı gün için satın aldığı, ama sonra kullanmaktan vazgeçtiği bir tren seferi bileti çıkacaktı.

47 yıllık yaşamına sığdırdığı onca yaşantı, mücadele, eser ve etki onu 20. yüzyılın en önemli birkaç yazarından birisi yapmaya yetti de arttı bile. Sahne sanatlarını, felsefe dünyasını, edebiyat okurlarını ve kişiye özel belge meraklılarını hoşnut edecek denli çok yazılı miras bıraktı ardında.

İkinci Dünya Savaşı sonrasında Combat gazetesinde yazdığı yürekli yazılarla çağının gerçek bir tanığı olduğunu ispat ederken hem Fransa’nın Cezayir ile yaşadığı sorunlar hem de kısa süre önce üyeliğe kabul edildiği ve yükselişini sürdüren Komünist Parti ile mesafelerini açıkça ortaya koydu.

” Ben kendi adıma sanatım olmadan yaşayamam.Ama, bu, sanatı her şeyin üstüne koymuş olduğum anlamına da gelmez.

Tersine, onsuz edememem,onun beni herkesle birleştirmesi ve olduğumdan başka türlü olmadan herkesle aynı düzeyde yaşatması demektir. Sanat, benim için tek başına tadı çıkan bir şey değildir. Sanat bence, en büyük sayıda insanı, ortak acılar ve sevinçlerle coşturan imgeleri, biçimleri bulmaktır. “Albert Camus NOBEL EDEBİYAT ÖDÜLÜ KONUŞMASI, 1957

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.