Cam Tavanları Kırıyoruz-Yerel Yönetimde Kadın Mücadelesi - Oya Tekin - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Cam Tavanları Kırıyoruz-Yerel Yönetimde Kadın Mücadelesi – Oya Tekin

Cam Tavanları Kırıyoruz-Yerel Yönetimde Kadın Mücadelesi – Oya Tekin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 200
Yazar: Oya Tekin

2.160 Kişi Tarafından Görüldü

Cam Tavanları Kırıyoruz; Kadın muhtarların hikayeleri bir kitapta toplandı 

Cam tavanları kıran kadınlar

Avukat Oya Tekin’in, “Yerel Yönetimde Kadın Mücadelesi- Cam Tavanları Kırıyoruz” başlıklı kitabı, raflardaki yerini aldı. Adana bölgesinde 31 Mart seçimleri seçilen ve seçilemeyen kadın muhtarlarla röportajların yer aldığı kitap için Tekin şu ifadeleri kullandı:

“Benim de bu kitabı kaleme almamdaki temel motivasyon, bu mücadeleyi farklı yönleriyle kamuoyuna ulaştırmak. 

, Bu çalışmalarda 50-60 civarında kadın muhtar adayı ile çalışmalar yaparak onların adaylığa karar verme süreçlerinden başlamak üzere seçim çalışmaları, seçim günü yaşadıkları sorunlar ve seçim sonuçlarını aldıkları günkü sevinçleri, üzüntüleri ve hayal kırıklıklarını birlikte yaşadım.”

“Kadınların ailelerinden, toplumsal geleneklere değer yargılarından siyasetteki eril duruma kadar her adımda dezavantajlı oldukları görülüyor. Bütün bunların çözülmesi için sosyal ve siyasal yaşamda erkek egemenliğine karşı kadın erkek eşitliği bilincinin yükseltilmesi şart.

Bu da hemen bir günde olacak bir mesele değil kuşkusuz. Bunun için kapsamlı bir toplumsal dönüşüm sürecinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Yanı sıra, bütün yasal, hukuki düzenlemelerin kadınların lehine dönüştürülmesi gerek. Pozitif ayrımcılığın kadınların yaşamını bir nebze de olsa rahatlatacağı açıktır.

Zira kadınların güçlenmesi, haklarını kullanabilir, savunabilir ve genişletebilir duruma gelmeleri demokrasinin gelişmişlik durumunu gösterir.”

Kitabın geliri ise, Çukurova bölgesi kadın muhtar ve muhtar adaylarının eğitim, gelişim ve finansmanını hedefleyen Doğal Haklar Derneği’ne bağışlanacak.

(Tanıtım Bülteninden)

Sayfa Sayısı : 200

İlk Baskı Yılı : 2019

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.