Zamanımızın Bir Kahramanı - Mihail Yuryeviç Lermontov - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Zamanımızın Bir Kahramanı – Mihail Yuryeviç Lermontov

Zamanımızın Bir Kahramanı – Mihail Yuryeviç Lermontov

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Şubat 2014
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 243
Yazar: Mihail Yuryeviç Lermontov

2.840 Kişi Tarafından Görüldü

Zamanımızın Bir Kahramanı, genç yaşta düelloda hayatını kaybeden tutkulu bir yazarın dünya edebiyatına parlak bir armağanı.

Zamanımızın Bir Kahramanı genç ve yakışıklı subay Grigoriy Aleksandroviç Peçorin’in hikâyesini anlatıyor.

Servetinin kibriyle kalp kırmaktan çekinmeyen, hayata alaycı bir vurdumduymazlıkla yaklaşan, samimiyetten uzak bu kahraman, kötücül duygularının farkında olsa da, herhangi bir rahatsızlık veya vicdan azabı duymaz. Adeta zevk için kötülük eder,

Başkalarının mutsuzluğu için çabalar.

Lermontov’un tek romanı olan Zamanımızın Bir Kahramanı unutulmaz Peçorin karakteriyle, bugün dünya edebiyatının başyapıtları arasında sayılıyor. Psikolojik çözümlemeleriyle 19. yüzyıl Rus romancılar kuşağına ilham veren roman, iyilikle kötülüğün, masumiyetle kirlenmişliğin çatışmasını derinlemesine bir şekilde ele alıyor.

Çağımızın Bir Kahramanı, psikolojik yanı ağır basan bir serüven romanıdır: Şaşırtıcı bir çekicikle, aşk ve ölümün, umut ve hayal kırıklığının yer aldığı olaylar, Kafkasya?nın kendine özgü tutkulu ve gizemli havası içinde geçer.” Nedim Önal

1841 yılında yazılan roman, Rus edebiyatında bugün bile, hala güncelliğini koruyan bir tartışmaya yol açmıştır. Mihail Yuryeviç Lermontov, eleştirilere romanının ?Önsöz?ünden yanıt vermiştir:
?Baylar, Çağımızın Bir Kahramanı gerçek bir portredir, ama bir tek kişinin portresi değil; kuşağımızın gittikçe gelişen kusurlarından yaratılmış bir portre. Bana, bir insanın bu denli kötü olamayacağını söyleyeceksiniz yine; ben de size derim ki, bir sürü trajik ve romantik haydudun varlığına inandınız da Peçorin gerçeğine  neden inanmıyorsunuz? Çok daha korkunç, çok daha çirkin öykü yiğitlerini beğendiniz de neden şimdi bunu beğenmiyorsunuz? Ondaki gerçeklik istediğinizden çok olduğu için mi acaba? Bu öykülerden ahlak hiçbir şey kazanmaz diyeceksiniz. Özür dilerim. İnsanların tatlıyla beslendikleri yeter; mideleri bozuldu artık; onlara biraz acı ilaç, katkısız gerçek gerek. Bu sözlere bakıp da kitabın yazarının, insanların kusurlarını düzeltmek gibi yüce bir düşe kendini kaptırdığını sanmayın. Tanrı onu bu kabalıktan korusun! O, sadece bu yüzyılın insanını kendi görüş ve anlayışına göre çizmeyi eğlenceli bir görev saydı. Hastalığın belirtilmesi yeter; iyileştirmek ise Tanrının işi.?

Peçorin, Lermantov?un, ?Çağımızın Bir Kahramanı? adlı romanının unutulmaz kahramanıdır. Lermantov sadece Rus edebiyatına değil, dünya edebiyatına da çok önemli bir kahraman kazandırmıştır. Kimdir Peçorin? Aşkı kontrolünde tutan bir kişiliktir. Ona göre kontrolün dışına çıkan bir aşk mutluluk değil, mutsuzluk getirir. Bu yüzden kadınlar ona aşık olurken, o aşık olmaya ramak kala bırakır aşkı. Aşktan korkar, yüreğini ortaya koyamaz. Acı çekme korkusu Peçorin? de aşkın önündedir. Hayatında hiçbir zaman mutlu olmazken, her zaman acıdan da uzak kalmayı başarır. Edebiyata Peçorin? i veren Lermantov bir düello sonunda ölür. Aşk intikamını hayatta alır. Peçorin? i koruyan Lermantov, kendisini koruyamaz.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.