Ve Steve Jobs Apple'ı Yarattı - Michael Moritz - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı – Michael Moritz

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2011
Eklenme: Haziran 12th, 2019
Dil: Türkiye
Sayfa: 408
Yazar: Michael Moritz

1.317 Kişi Tarafından Görüldü

Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı; Masalların “Gökten düşmüş üç elma..”sı gibi insanoğlunun kaderini etkilemiş “üç elma” nedir diye sorulsa, herhalde Âdem ile Havva’nın “yasak meyva”sından ve Sir Isaac Newton’ın başına düşen elmanın ardından, Steve Jobs’un yarattığı Apple’ı saymak gerekir.

Geçtiğimiz günlerde sağlık sorunları nedeniyle Apple’ın CEO’luğundan ayrıldığını ilan edince şirketin hisse senetlerinde yaşanan ani değer kaybı, Jobs’un özelde Apple, genelde de bilişim teknolojisi sektöründe kurucu bir figür olarak ne kadar özel bir yer işgal ettiğini gösteriyor. 

Dünyanın en güçlü, en sıra dışı işadamları arasında gösterilen Steve Jobs’un ve tabii ki Apple Computer’ın öyküsünü anlatan bu kitapta bir şirket tarihinden çok daha fazlasını bulacaksınız. 
Yaratıcılık, deha, cüret ve bitmeyen bir gayret…

iPod’da müzik dinlemiş, iPhone kullanmış, iPad’de kitap okumaya başlamış, Macintosh’a elini değdirmiş herkes bu mucizevi tarihi merak ve coşkuyla okuyacak.

GİRİŞ

Elinizdeki kitabı yazma fikri aklıma düştüğünde, Apple büyük bir şirketti. Apple II kişisel bilgisayarının getirdiği büyük başarı ile yeni bir makine geliştirme ve piyasaya sürme raundunu başlatarak, Armonk’taki altedilmez güç IBM’le rekabete girme gibi ikili bir meydan okuma arasındaydı.

Şirketler Batarken Apple Büyüdü.

Apple ilk günlerinde halk şarkıları ve efsaneler âleminde kendine hızla yer açarken, kişisel bilgisayar sektörü de hızla olgunlaşıyordu. İlk günlerinde ayakta kalmayı başaran küçük şirketler havlu atmaya başlıyordu. Aralarından sadece bir iki tanesi lider olarak çıkmayı başardı; bunlardan biri de Apple’dı.

Birçok şirketi tanımaya çaba harcamaktansa, tek bir firmaya odaklanırsam Silikon Vadisi hakkında, yeni bir kuruluşun doğuşu ve genç bir şirketin hayatı hakkında daha fazla şey öğrenebileceğimi düşündüm. İmajın gerçeğe ne kadar uygun olduğuyla, açıklamaların eylemlerle ne kadar denk düştüğüyle ilgilendim.

Halka Açılması

Apple’ın halka açılmasından önceki yıllarına odaklanmak, kurucuların beslendiği atmosferi incelemek, onların kişiliklerinin şirketi nasıl etkilediğini ortaya çıkarmak istedim. Ayrıca daha az ölçüde de olsa neden, ne zaman ve nasıl gibi klasik sorulara yanıt aradım. “Doğru zamanda doğru yerde” tanımı Apple’ın başarısını kısmen açıklıyor, ama mikro-bilgisayar işine giren yüzlerce değilse bile düzinelerle insan da başarısız oldu.

Birkaç ay Apple’da, sınırları özenle çizilmiş bir özgürlük ortamında çalıştım. Toplantılara katılmama ve yeni bir bilgisayarın geliştirilmesi sürecini izlememe izin verildi. 1982’de karşıma çıkan şirket, 1977’de ancak bir garajı dolduran küçük işletmeden çok farklıydı. Dolayısıyla, şirkete ilişkin bu şipşak görüntüleri kitaba serpiştirdim.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.