Uzaktan Aşk - Amin Maalouf - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Uzaktan Aşk – Amin Maalouf

Uzaktan Aşk – Amin Maalouf

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Ekim 2018
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 87
Yazar: Amin Maalouf

2.385 Kişi Tarafından Görüldü

XII. yüzyılda, Akitanya’dayız… Soylu bir ozan, Jeufré Rudel, zevk ve eğlenceye doymuş, böylesi bir yaşam sürmekten bıkmış; uzak, arı ve sonsuz bir aşkı düşlüyor…

Kusursuz, düşsel bir kadını anlatıyor dizelerinde. Ve günün birinde, denizler ötesinden gelen Gezgin, bu imgenin gerçekten yaşadığını haber veriyor ona. Çılgına dönen ozanın “uzaktan aşk”ını arayışı böyle başlıyor.

Amin Maaloufun bir librettosu üstüne Kaija Saariaho’nun bestelediği Uzaktan Aşk operasının ilk gösterimi, 2000 yılı Ağustos ayında Salzburg’da, Peter Sellars’ın sahnelemesi, Kent Nagano’nun

Müzik

yönetimi ve Georges Tsypin’in dekorlanyla gerçekleştirildi.

Clemence rolünü Dawn Upshaw, Jaufre Rudel’i Dwayne Croft, Gezgin rolünüyse Dagmar Peckova üstlendi. Gerard Mortier yönetimindeki Salzburg Festivali’ nin, Jean-Pierre Brossmann yönetimindeki Theatre du Chatelet’nin ve Santa Fe Operası’nın ortak yapımı olan opera, 2001 Ekim ayında Fransa’da sahnelendi; 2002 Temmuzu’nda da ABD’de izlenebilecek.

Librettonun yazarı, bu ortak serüven boyunca kendisine eşlik eden çok sayıda insana, özellikle de fean-Baptiste Barriere, Ysabel Baudis, Betty Freeman, Michel Laval, Kathy Nellens, Alain Patrick Olivier’ye ve ayrıca Andree, Ruchdi, Tarek ve Ziad Maaloufa duyduğu gönül borcunu belirtmek ister.

Uzaktan Aşk operasının librettosunda, Maalouf, amacına ulaşamadan yitip giden bir sanatçı yaşamının eğretilemesini sunarken, yolculuk, sürgün, Tanrı, kimlik ve aidiyet izlekleri çevresinde biçimlenen ve yine Batı’dan Doğu’ya uzanan o dokunaklı aşk ve ölüm masallarından birini anlatıyor.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.