Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi - Agah Özgüç - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi – Agah Özgüç

Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi – Agah Özgüç

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 1988
Eklenme: Ocak 30th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 160
Yazar: Agah Özgüç

1.390 Kişi Tarafından Görüldü

Yeşilçam: Türk Sinemasının rüya fabrikası.
Bir yılda 17 film çekecek kadar fantastik rejisörler, jilet gibi erkekler, şiir gibi kadın oyuncular, muazzam şarkılar karmakarışık hikayeler her şeye rağmen acayip güzel ve muhteşem filmler…

“Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi’nde neler var? ‘Yeşilçam’ın güzel hizmetçileri’, ‘olgunluk çağını yaşayan kadınların erotizmi’, ‘jartiyerli filmler’, ‘striptiz sahnelerinde cinsellik’, ‘lezbiyen ilişkiler’, ‘erkekten dönme kadınlar’, ‘vamp erkekler’, ‘mastürbasyon ve orgazm fantezileri’, ‘travestiler’, ‘şalvarlı erotizm’, ‘toplu sevişme’ ve insanı dehşete düşürecek kadar gerçeküstü çılgınlıklar…

Yeşilçam: Türk Sinemasının ‘rüya fabrikası.’ Bir yılda 17 film çekcek kadar fantastik rejisörler, jilet gibi erkekler, şiir gibi kadın oyuncular, muazzam şarkılar, karmakarışık hikâyeler her şeye rağmen acayip güzel ve muhteşem filmler…

Bu filmlerin kahramanları:

türk sinemasında cinsellik kapak

Tecavüzcü Coşkun’lar, parçalayan Behçet Nacar’lar, içkilere ilaç atan Nuri Alço’lar, yırtan Kazım Kartal’lar, masum kadınları ağına düşüren Önder Somer’ler, kadife gibi Arzu Okay’lar, rüya gibi Figen Han’lar, düş gibi Oya Peri’ler, şuh Zerrin Doğan’lar, sinema perdesini yırtıp birden ortaya çıkacakmış gibi duran Dilber Ay’lar, bizim için gerçeğin ta kendisiydi.

Bu oyuncular, yeryüzünün en güzel lunaparkında harikülâde parendeler atarak seyircilerine, tamamı harika ve unutulmaz filmler izlettirdiler.

1974 – 1979 yılları arasında 1000’e yakın erotik film çekildi

Televizyonla birlikte sinemadan uzaklaşmaya başlayan seyirciler, arabesk ve erotik filmlerle tekrar sinemaya ilgi göstermeye başlayınca, açgözlü yapımcılar bu tür filmler üretmeye devam ettiler. Bu filmlerin ortak noktaları, niteliksiz İtalyan erotik komedilerinin ucuz birer kopyası olmalarıydı.

Bu furyanın başlangıç filmi olarak daha sonra bir seriye dönüşecek olan Melih Gülgen imzalı 1972 yapımı “Parçala Behçet” gösterilmekte. Bu furyanın gerçek anlamda aktif olduğu 1974 – 1979 arası dönemde 1000’e yakın erotik film çekildi. Kalite giderek düştü. Hatta bazı filmler, isimleri değiştirilerek yeni filmlermiş gibi gösterime sokuldu. Bu filmlere, sansürden geçtikten sonra cinsel içerik ekleniyordu. Böylece gösterimleri engellenemiyordu.

1980 darbesi, erotik film furyasının sonunu getirdi. Bu furyada yer alan hemen hemen bütün kadın oyuncular sinema sektörünün dışına itildi. 80’lerde Atıf Yılmaz gibi önemli yönetmenler, filmlerinde kendi seçimlerini yapan ve toplumsal baskılara rağmen cinselliğini özgürce yaşayan kadınların hikayelerine yer verdiler. Atıf Yılmaz imzalı 1982 yapımı “Mine”, bu filmlerin en çok göze çarpanı oldu.

1990’lar Türk sinemasının kısır yılları olsa da, üretilen filmlerin birçoğunda çekinmeden cinsellik kullanıldı. 2000’li yılların gelmesiyle birlikte çekilen film adedi yükselmeye başladı. 15 yıllık süreçte sektörü komedi filmleri ele geçirse de, çok değerli filmler de üretildi. 2008 yapımı “Issız Adam” ve 2011 yapımı “Kaybedenler Kulübü” gibi beğeni toplayan filmlerde cinsellik, başarılı şekilde işlendi.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.