Turgut Reis - Cevat Sakir Kabaagacli - PDF Kitap | E-Kitap | E-Pub İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Turgut Reis – Cevat Sakir Kabaagacli

Turgut Reis – Cevat Sakir Kabaagacli

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2014
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 328
Yazar: Cevat Sakir Kabaagacli ( Halikarnas Balıkcısı )

3.014 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Turgut Reis romanının yazarı Cevat Şakir Kabaağaçlı, Turgut Reis’in tarihi bakımdan kişiliğine kadar hayran bir yazardır. Aynı zamanda balıkçı olan yazar, Turgut Reis’in yaşamını romanlaştırmaya karar vermiştir. Turgut Reis’in yaşamını romanına konu alan Cevat Şakir, aynı zamanda Osmanlı imparatorluğunun gelişme dönemlerini de göz önünde bulundurmuştur.

Zorlu Bir Deniz Savaşı

Kitabın anlatımında Radosun zapt edildiği dönemlerde şövalyeler, Türk gemilerine dokunmayacağız diye bir söz vermişlerdi. Değişik uluslarda, ırklardan ve dillerden olan şövalyeler, Malta adında bir yerde toplanarak, orayı Babil adında bir kuleye çevirmişlerdir. Turgut Reis, cibre işinin ardından Malta’ya gidecek olan imdat isimli kuvvetlerin yollarını kesmek amacıyla yedi kadırga, iki kalita ve bastarda ile denize açılmıştır.

Gemilerini bir adanın arka bölümüne saklayarak 2 tane kalitasını keşfe çıkarmak için bıraktı. 2 gün sonra ise Sicilya filosunu görmüştü. Sabah başlayıp akşama kadar süren bir savaşın ardından filoların birazı zapt edildi, birazı ise batırıldı. Malta için hazırlanmış olan sefer adlı kuvvet, artık tamamen hazırlanmıştı. Mustafa paşa, kara kuvvetleri komutanı iken Piyale paşa, donanma komutanıydı. Donanma için otuz bin asker ve birçok top yüklendi. Donanma Vezir  Ali Paşa eşliğinde Beşiktaş itibari ile Yedikule’ye varıncaya kadar deva etti. Yedikule’ de donanmadan ayrılan Vezir Ali Paşa güvenmekte olduğu bazı arkadaşlarına, Mustafa paşa için pek de hoş cümleler söylemedi. Kitap bu konusu ile oldukça sürükleyici ve kendini sevdiren bir kitaptır.

Kitap Yorumları Şu Şekilde,

“farklı bir tarzı var halikarnas balıkçısının… türk denizcilerionun kaleminden roman olarak okumak güzel.. her kütüphanede olmalı çocuklarımıza okutulmalı.”

“İlginç hayat öyküsüyle bildiğimiz Halikarnas Balıkçısından okuduğum ilk kitap oldu. Kesinlikle son olmayacak. Yazarın dili, hikayenin işlenişi çok güzel. Tavsiye ederim.”

“Yazar çok fazla gereksiz bilgi vermiş. Turgut Reis’in hayatının bazı dönemleri anlatmış. Mesela çocukluğunu çok fazla anlatmış. Yaşlılık zamanlarını çok kısa geçmiş. Asıl heyecan orada.”

Ayrıca PdfKitap.net Üzerinden Efsaneler ve Gerçekler – Mustafa Armağan Kitabına da Ulaşabilirsiniz.

deniz romanları, pdf roman indir, pdf e-book

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.