Toprak Acıkınca - Erol Toy - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Toprak Acıkınca – Erol Toy

Toprak Acıkınca – Erol Toy

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2012
Eklenme: Ocak 21st, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 752
Yazar: Erol Toy

2.570 Kişi Tarafından Görüldü

Osmanlı İmparatorluğu Birinci Dünya Savaşı’nda yenilmiş ve dağılmıştır.

Yorgun, yoksun ve yoksul ümmetin içinde bir direnç belirir. Ne var ki, ülkesinin üçte ikisini işgal edenler, misli görülmemiş bir gücün temsilcisidirler.

Teslimiyetçi, bağnaz, işbirlikçi, ödlek, çıkarcı makam ve güç sahipleri el ele vermiştir. Sadakat, itikat ve irtibata sığınarak, her direnç kıvılcımını çatlamadan söndürme, her baskıya boyun eğilmesini sağlama gayretindedirler.

Bütün bu koşul, baskı ve çabalara karşın, direncin kıvılcımı yine çatlar.

Ve tek tek çatlayan kıvılcımlar, Mustafa Kemal Paşa’nın cür’et, cesaret, bilinç ve dehası sayesinde çok kısa zamanda yanardağa döner. Dört yılda, “Yedi Düvelin” süper gücüne karşı, kesin bir zaferle sonuçlanan Kurtuluş Savaşına dönüşür.

Mustafa Bey, göndermek istemedi o’nu.Ama, buraya niye geldiğini sorunca, sesi çıkmadı. Peki,dedi. Diğer milislerin istekli kıpırdanışlarını da gö­rünce iyice keyiflendi . Akşamdan kararlaştırma­mış bulunsalardı, en başa kendi geçerdi. Olmadı. Ku­mandanlık gereği, karargahta kalacaktı o.İki tepenin aralığından, ovaya çıktılar. Birden bağlar başladı. Ahmetli düzlüğünün bağlarıydı bun­lar.

Biraz mola verelim yoldaşlar.Dinlenelim.Hem bu arada, silahımızı, cephanemizi kolaçan ederiz.

Omuzuna, birbirine bağlanmış iki sıra el bom­bası asmıştı Pehlivan. Bunları çözdü. Koko’nun ko­lunda bombacılar vardı. Daha baştan ayrılrmıştı on­lar. Beşer bomba verdi herbirine. Kalanları da mi­lisler arasında paylaştırdı. Kulenin iki ucuna nöbet­çiler koydu.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.