Takım Oyunu - Seth Godin - KİTAP TANITIMI

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Takım Oyunu – Seth Godin

Takım Oyunu – Seth Godin

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2009
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 143
Yazar: Seth Godin

66.014 Kişi Tarafından Görüldü

Takım, birbirine, bir lidere ve bir fikre bağlı, küçük veya büyük herhangi bir gruptur. Milyonlarca yıldır insanlar, dinî, etnik, politik, hatta müzikal takımlara katılmışlardır. Bu bizim doğamızdır.

 

Bütün bu takımlara kim önderlik edecek?

 

Web inanılmaz şeyler yapabilir, ancak liderlik sağlayamaz. Bunu aynı sizin gibi bir şey için tutkusu olan insanlar yapabilir. Şu anda bir fark meydana getirmek isteyen herkes için gereken tüm araçlar hemen yanıbaşında hazır.
Günümüzde İnternet coğrafya, maliyet ve zamanla ilgili engelleri kaldırdı. Tüm bloglar ve sosyal network (şebeke) ağları, mevcut takımların daha da büyümelerine ve yeni takımların doğmasına olanak sağlıyor.

 

Bu takımlar, iPhone’larını veya siyasî bir kampanyayı ya da küresel ısınmaya karşı yeni bir mücadele yöntemini benimseyen milyonlarca insandan oluşuyor.

 

Takım Oyunu sizi, çalışanlarınızı, müşterilerinizi, yatırımcılarınızı, inananları, hobisi olanları, okuyucuları yönetmeniz için karşınıza çıkan fırsatları düşünmeye (gerçekten düşünmeye) sevkedecek… Kolay değil, ancak muhtemelen hayal ettiğinizden daha kolay

 

Büyük insanlardan bahsediyor Seth Godin. Bu kitabın konusu Liderler, lider ruhlu kişiler. Kendisi bir hareket başlatan, ileride gelebilecek tepkilere karşı dik durabilecek, risk alan, yönetmeyi seven liderler istiyor etrafta. Onlara olan ihtiyacı vurguluyor; onlara ihtiyaç var ki hareketler başlasın, takipçiler kabilelere dönüşsün, dünyayı yeni fikirler sarsın.

 

Godin’in savunduğu nokta, bugünün teknolojisi ve internet sayesinde fikirlerin çok daha rahatça ve hızlı yayıldığı, ancak az insanın lider olma çabasında olduğu. Önce bu yazımı okuyun, daha sonrasında yetmez ise kitabı satın alın. Liderlik yapabilir misiniz, kişisel özelliklerinizi bir gözden geçirin. Aslında hepimiz birer lideriz!

 

Kimse ürkmesin lider ve kitle deyince, Godin’in bahsettiği liderlik kavramı illa ki devrimci, yeni bir akım yaratan kişi demek değil. Lider olmak için milyonlarca kişiyi etkilemek zorunda değil; 10 kişilik bir takım da yaratılabilir, milyonlar da yönetilebilir. Önemli olan insanın düşüncelerini somut bir fikirde toplaması ve doğru kanalları kullanarak bu fikri yayması.

 

Bu kanallar neler?

 

İnternet üzerinden sosyal medya kanalları, çok etkin bir şekilde bir “lider”in sesini duyurmasına yardımcı olabiliyor. Bir fikir internet sitesi ve sosyal medyaya iyi bir şekilde aktarılırsa, fikrin takipçileri yavaş yavaş toplanıyor ve ortaya bir takım oyunu çıkıyor.

 

Bu dönemde liderin fikrine karşı çıkacak insanlarla karşılaşması an meselesi. Ancak liderlik özelliklerinden biri de risk alabilmesi ve tepkileri önemsemeyip yoluna devam edecek, takımını her koşulda destekleyecek güçlü bir karaktere sahip olması.

 

Bir liderde utanç ve huzursuzluk kavramlarına rastlanmaması da gerekiyor, Godin’e göre bir lider büyük bir kitleye rahatça seslenebilir, gür sesiyle yönlendirebilir, tepkilerden korkmaz ve statükoya karşı gelebilir, hatta statükoyu değiştirebilir.

 

Seth Godin kitabında iki kavramı birbirinden ayırıyor: Yöneticilik ve liderlik. 

 

Her liderin oluşturduğu kitleyi yönlendirmesi sonucunda bir yönetici olduğu; ancak her yöneticinin lider olmadığı anlatılıyor. Liderlerin takipçileri, taraftarları, yöneticilerin işçileri bulunuyor.

 

Fark buradan başlıyor. Bununla beraber, yöneticiler kendi işlerinin yolunda giderken; liderler dünyada bir şeyleri değiştiriyor, fark yaratıyorlar. Ve ortaya çıkan sonuç şu: Dünyanın, her sektörün yöneticiden daha da çok lidere ihtiyacı var.

 

Kitleler, yani bir hareketin ve bir fikrin taraftarları, yönetilmeyi değil, onlara yol gösteren insanların ortaya çıkmasını bekliyorlar.

 

Bu kitap herkesin birer lider olabileceğini savunuyor. Büyüklü küçüklü kitlelere rehberlik yapacak insanlara neler yapmaları gerektiğini, ne gibi korkularından sıyrılmaları gerektiğini kısa notlarla anlatıyor. Lider olmak isteyen herkesin hatta aklında liderlik düşüncesi olmayanların bile  bazı fikirleri ortaya koymanın düşündükleri kadar zor olmadığını görmesi için bu kitabı okuması lazım.

 

Seth Godin’den Liderlik örnekleri:

 

Godin, liderlerin takımlarındaki kişileri bulmak ve onları da rahat birbirlerinin bağlamak için sosyal medyalardan çok yararlanabildiğini söylüyor.

 

O yüzden facebook, twitter gibi insanlar arası iletişimi ve bağlantıları platformlara bayılıyor. Godin için Twitter insanın kendi düşüncelerini ve fikirlerini kısa cümlelerle büyük bir kitleye hızla aktarabileceği inanılmaz bir kanal. Takım oyunu kitabında Twitter’ın da içinde olduğu bir liderlik hikâyesi daha anlatıyor.

 

(Online ortamda çok önemli ve eğlenceli bir şirket, bakmalısınız!)

 

Twitter’ına “Ginger Man’da Alta Vista parti” yazıyor. Birkaç dakika sonra 8 kişi Ginger Man barına geliyor. Biraz daha geçince kendi kurduğu, twitterdan anons ettiği partisinin 50 katılanı oluyor. Birkaç saat sonra ise bomboş Ginger Man dolup taşıyor.

 

Hatta başından parti olmayacaktı. Scott o anda bir hareket başlattı ve takipçiler kazandı.

 

Godin’in söylemek istediği bu; lider olmak için illa ki politik veya edebi bir akım başlatmak, tüm dünyayı değiştirmek gerekmiyor.

 

(Değiştirebiliyorsanız, onu da yapın!)  Ve günümüzde her şey bu kadar hızlı değişirken birilerinin yüzlerce konuda insanları harekete geçirmesi gerekiyor.  Fikirlerin duyulmaya, insanların bir şeyleri takip etmelerine ihtiyaç var. İşte burada LİDER’lere rol düşüyor.

 

Hadi, hemen harekete geçirin. Çünkü fikirleriniz paylaşılmaya ve yayılmaya kesinlikle değer!

 

 • Takım, birbirine, bir lidere ve bir fikre bağlı bir insan grubudur.
 • Bir grubun takım olması için iki şeye sahip olması gerekir: ortak bir ilgi ve iletişim kurmak için bir yol.
 • İnsanoğlu bir yere ait olma isteğine engel olamaz.
 • Lilderlere ve onların fikirlerine kapılırız, ait olmanın heyecanına ve yeni olanın etkisine karşı koyamayız.
 • Artık internet coğrafyayı saf dışı bırakmaktadır.
 • Yeni liderler sisteme karşı çıkanlardır.
 • Liderlik ise, inandığı konuda bir değişimi gerçekleştirmektir.
 • Liderlerin takipçileri vardır; Yöneticilerin ise çalışanları. Yöneticiler ıvır zıvır üretirler; Liderler ise değişim.
 • Liderlik her zaman en üstte başlamaz, ancak her zaman en üsttekileri etkilemeyi başarır.
 • Üç adım: motive et, birbirine bağla ve güçlendir.
 • “Hiyerarşide her çalışan kendi yetersizliğine kadar yükselme eğilimi gösterir.” Dr. Laurence Peter
 • Ait olduğumuz bir takıma liderlik yaptığınızda, kazançlarınız artıyor, iş daha kolaylaşıyor ve sonuçlar daha açık oluyor. Korkuyu yenmenin en iyi nedeni bu.
 • Yayılan fikirler kazanır.
 • Ortak ilgi alanlarını buluyor ve sonra yollarından çekiliyor.
 • Liderlik zor bulunur, çünkü çok az insan önderlik etmek için yaşanması gereken rahatsızlıkları göze alır. Bu az bulunurluk liderliği değerli kılmaktadır. Eğer herkes sürekli liderlik etmek isteseydi, ortaya pek bir şey çıkmazdı. Liderliği değerli kılan kaldıracı oluşturan bu rahatsızlıktır.
 • Eğer işinizde lider olarak rahatsız değilseniz, o zaman bir lider olarak potansiyelinize ulaşmadığınız neredeyse kesindir.
 • Benim stajyerlik başvuru sürecim sahneyi kurmayı ve geri çekilmeyi içeriyordu, süreç boyunca her adım için insanları ileri doğru itmeyi değil.
 • Sıkıştırın veya geri çekilin, ancak hiçbir şey yapmamaktan kaçının.
 • Tutucu bir insan, bir şeyi araştırmadan önce, onun inancına uygun olup olmadığını göz önünde bulundurur. Meraklı bir insan ise, tam aksine önce araştırır ve sonra kabul etmeyi isteyip istemediğine karar verir.
 • Büyük liderler herkesi memnun etmeye çalışmazlar. Büyük liderler, takımı biraz daha genişletmek için mesajlarını sulandırmazlar. Aksine şevkli, birbirine bağlı bir takımın daha büyük bir takımdan çok daha güzel olacağının farkındadırlar.
 • Asilerin bir planı vardır. Onlar statükoyu değiştirmenin sadece karlı değil, aynı zamanda eğlenceli de olduğunu anlarlar.

 

 • Tüm buluşlar içi inanç çok önemlidir.
 • İçinde bulunduğunuz sisteme aşkla bağlandığınızda, büyüme yeteneğinizi kaybedersiniz.
 • En kolay şey, tepki vermektir. İkinci en kolay şey karşılık vermektir. Ancak en zor olan başlatmaktır.
 • İnsanlar işe geliyorlar, ama gelmek istedikleri için değil, gelmek zorunda oldukları için.
 • Çoğunlukla büyük liderlikler , takımın en az umduğu zamanlarda ortaya çıkarlar. Belirsiz olan zamanlar önemlidirler. Belki de şu an doğru zamandır.
 • Değişim, çok erken olduğu için neredeyse hiçbir zaman başarısız olamaz. Neredeyse her zaman çok geç olduğu için başarısız olur.
 • Liderliğin bir kısmı (aslında büyük bir kısmı), bir rüyaya uzun süre bağlı kalabilme yeteneğidir. 
 • İnsanlar onlara anlattıklarınıza inanmazlar.
 • Onlara gösterdiğinize nadiren inanırlar.
 • Arkadaşlarının anlattıklarına çoğunlukla inanırlar.
 • Kendi kendine söylediklerine her zaman inanırlar.
 • Liderliğin yaptığı ise, insanlara kendilerine anlatabilecekleri hikayeler vermektir. Gelecek ve değişim hakkında hikayeler.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.