Şu Çılgın Türkler - Turgut Özakman - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Şu Çılgın Türkler – Turgut Özakman

Lisans / Fiyat: Ücretsi
Yıl: 2015
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 752
Yazar: Turgut Özakman

3.084 Kişi Tarafından Görüldü

80 yıldır beklenen kitap. – Turgut Özakman’ın elli küsur yıldır süregelen 
çabasının ürünü.

– Milli Mücadelemizin, bir serüven romanı gibi rahat okunan ve şimdiye kadar yazılmamış ayrıntılı, çok yönlü öyküsü.- Gurur ve ibret verici gerçeklerin, gerçek belgelere dayalı olgu ve olayların, insanı içine çeken, şaşırtan, heyecanlandıran, ağlatan, gönendiren anlatısı.Tüm yeni nesillere eşi olmayan bir armağan.

Şu Çılgın Türkler, dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan birinin, emperyalizme karşı verilmiş ve kazanılmış ilk kurtuluş savaşının, bir millileşme ihtilalinin romanıdır.

Cumhuriyetimize karşı yapılan saldırıların en yoğun olduğu şu günlerde, cumhuriyetin kılık değiştire değiştire gelen emperyalizme rağmen nasıl kazanıldığının eşsiz öyküsü.

1948 yılında on arkadaş, Nezih Bayman adlı bir arkadaşımızın başkan olduğu Anadolu Oymağı adlı bir derneğin düzenlediği uzun yürüyüşe katıldık. Polatlı’dan Dumlupınar-Zafer Tepe’ye kadar yürüyecek, Sakarya siperlerinden aldığımız toprağı Zafer Tepe’deki anıtın toprağına katacaktık.

19 Ağustos 1948 günü Ankara’dan Polatlı’ya trenle gittik. Polatlı’dan Zafer Tepe ‘ye kadar on gün yayan yürüdük.Yol çizgimiz şöyleydi: Polatlı, Beylik köprü,Acıkır, Mülk köyü, Sivrihisar, Çifteler,Seyitgazi, Türkmen ormanı, Alayunt, Kütahya,Altıntaş, Çal köyü, Zafer Tepe-Zafer abidesi.Zafer Tepe’ye 29 Ağustos gecesi vardık,toprakta uyuduk.

Sabahleyin on binlerce insan şehirden ve köylerden trenle, otobüsle ve yaya olarak tören alanına aktılar. Burada 30 Ağustos geçit törenine katıldık. Ertesi yıl da yapıldı bu yürüyüş. Ben, Kütahya-Zafer Tepe bölümüne bir daha katıldım.

Bu kez Altıntaş üzerinden değil, Olucak’tan geçerek Dumlupınar’a geldik.Geçtiğimiz yerler, savaşların olduğu, Yunan işgali görmüş, işgal ve zafer günlerini yaşamış yerlerdi. Savaşa katılmış, tanık olmuş insanlarımız sağdı.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.