Sisifos Söyleni - Albert Camus - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Sisifos Söyleni – Albert Camus

Sisifos Söyleni – Albert Camus

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 1997
Eklenme: Ocak 17th, 2024
Dil: Türkçe
Sayfa: 116
Yazar: Albert Camus

4.509 Kişi Tarafından Görüldü

Kitap Özeti,

Sisifos Söyleni adlı bu kitapta ilk etapta tek bir sorun olduğunu ve bu sorunun intihar olduğu aktarılmıştır. Hayatın yaşamaya değer olup olmadığını düşünmek, felsefenin temel sorusunu yanıtlayan bir kitaptır. Kitapta intihar konusundan sonra gelen bir diğer sorun ise zihnin dokuz ya da on iki kategorisi olması ya da dünyanın üç boyutlu olması gibi sorunlardır. Kitapta aynı zamanda bunların bir öneminin olmadığı vurgulanmaktadır. Bu sorunların temeline inmek ve yanıtlamak öncelik kazanmalıdır.

Nietzsche, bir filozofun saygı görebilmesi için özü ve sözü bir olmalı sözünü söylemiştir. Bu yüzden cevapların önemi ortaya çıkmaktadır. Çünkü cevaplar davranışları kanıtlayan faktörlerdir. Bu cevaplar zihnin aydınlık kalması için aranan fakat yürekte kendini gösteren etmenlerdir. Karl Jaspers dünyanın birlik içinde olmasının olanaksız olduğunu düşünür ve bu düşüncesini şöyle açıklar; bir görüş farklı insanlarda farklı yanıtlar bulur. Bu yanıtlarının sınırlanması mümkün değildir. Temsil edilen nesnel bir görüşün adına gizlenmek ne beni ne de başkasını bir nesne olarak kabul etmez. Karl Jaspers bu düşüncelerinden sonra düşüncenin sınırlarına ulaştığını ve bu ulaştığı yerin ıssız bir yer olduğunu anımsatmaktadır. Diğer yandan düşüncenin gidip geldiği bu evreye en alçak gönüllü insanlar dahi ulaşmıştır. Bu eve ulaşabilmek için insanlar en değerli şeylerinden vazgeçmişlerdir. Vazgeçen insanlar arasında düşüncelerin prensi kabul edilen insanlarda vardı. Ancak onların kullandığı şey ise düşüncelerin intiharıdır. Bu durumda zihin hem incelikli hem de basit bir oyun olan bu evrenin özelliklerini anlamadan ve yeniden yaşamadan önce aydınlatılmalıdır.

Kitabın Konusu

Camus saçma ve intihar kitabını okuyucularına bir felsefi düşünce ile yazmış ve onlarla buluşturmuştur. Felsefedeki zıt kavramların karşılaştırmasını yapan Camus saçma ve intihar kavramlarını irdelemiştir.

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.