Savcı Bey - Abdullah Ziya Kozanoğlu - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Savcı Bey – Abdullah Ziya Kozanoğlu

Savcı Bey – Abdullah Ziya Kozanoğlu

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: Mart 2004
Eklenme: Nisan 14th, 2019
Dil: Türkçe
Sayfa: 218
Yazar: Abdullah Ziya Kozanoğlu

1.255 Kişi Tarafından Görüldü

Soliria denilen Silivri’den İstanbul’a gelen yol üzerindeki Diyonis hanındaki yolcuların sayısı hiçbir zaman dördü geçmezdi. Pazar günlerinden hariç hancının yüzünün bir gün güldüğü görülmemişti.

Ağaçların altında iki adam oturmuş, önlerine konan yemekleri iştahla temizlemeye çalışırken, atları da hanın önündeki çayırda otluyor; karşıda yatan karadağın tozlu yolundan aşağı, bir öküz arabası delicesine bir hızla yuvarlanıyormuş gibi geliyordu.

Şu tepeden inen öküz arabasına bak Balaban! Sanki uçuyor. Bu arabanın içinde olmak ister miydin? Balaban kafasına diktiği ayran çanağını indirdi. Artık yavaş yavaş ağarmaya yüz tutan bıyıklarını elinin tersiyle sildi.

Birisinden kaçıyor beyim. Arkasından kovalıyorlar. Bu sırada hancı yola doğru ilerlemiş, elini alnına koymuş, öküz arabasına bakıyordu. İğneli sopayı yiye yiye artları kan içinde kalmış iki yoksul öküz, ayaklan dolaşarak soluk soluğa arkalarındaki arabayı ancak hanın önüne kadar sürükleyebildiler.

Arabanın.dört yanına sırıklar uzatılmış, yaylı bir at arabasına benzetilmişti. Önünde iri yarı, kocaman kulakları rüzgâra yelken açmış gibi sallanan dev yapılı bir arabacı vardı. Öküzler daha durmadan yere sıçradı. Hancıya doğru koştu. Yakasına yapıştı: Çabuk at! İki tane at istiyorum, diye haykırdı. Birdenbire gırtlağına sarılan bu korkunç eller altında sersemleyen hancı:

Fakat boğuluyorum Kiryos, acıyın, diye inledi. Burası handır, at pazarı değil, bir eşeğim var, eğer işinize yararsa!.. Dev yapılı adam onu bir silkişte üç dört adım geri fırlattı. Kocaman kollarını sallayarak çevresine bakındı. Belindeki enli kılıcı baldırlarını dövüyordu. Çayırda otlayan cins atları gördü.

Ya bunlar kimin? diye haykırdı

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.