Şapka - Zülfü Livaneli - PDF E-EKİTAP ÜCRETSİZ Oku, İndir

Aim for the task of upscalerolex.to desires.

Şapka – Zülfü Livaneli

Şapka – Zülfü Livaneli

Lisans / Fiyat: Ücretsiz
Yıl: 2019
Eklenme: Haziran 16th, 2021
Dil: Türkiye
Sayfa: 76
Yazar: Zülfü Livaneli

1.332 Kişi Tarafından Görüldü

Irkçılığa değinen ve gurbette yaşamanın zorluklarını çok güzel anlatan bir kitap. Ayrıca güzel çizimlerle de anlatılanlar desteklenmiş. Çocuk kitabı olarak geçse de herkesin ders çıkarabileceği bir kitap.

 

Uzun zaman önce, köyünde ailesiyle yaşayan siyah saçlı bir çocuk vardı. Fakat bir gün, babası daha iyi bir iş bulabilsin diye, sarı saçlıların çoğunlukta olduğu bir ülkeye taşınmak zorunda kaldı. Çocuk orada, kendini farklı ve yalnız hissetti çünkü hep onunla dalga geçiyorlardı.

 

Belki de, siyah saçlarını bir şapkanın altına gizlerse, onu da oyunlarına çağırırlardı. Yıllar geçti, siyah saçlı çocuk büyüdü ve bir oğlu oldu. Oğlunun da, sınıfına yeni gelen arkadaşıyla dalga geçtiğini duydu. Ve başladı hikâyesini anlatmaya…

 

Oğlu, babasını dinledikçe, arkadaşını ne kadar kötü hissettirdiğini anladı. Ve arkadaşını mutlu etmek için bir plan yaptı.

 

Zülfü Livaneli bu kez, yuvalarından koparılan, göç etmek zorunda kalan çocukların arkadaşlarıyla el ele yürüyebilecekleri barış dolu bir gelecek için yazdı!..

 

özet

 

bir çocuğun okulda farklı bir ırktan gelen sınıfındaki çocukla dalga geçtiği ile başlar . Bu olayı babasına anlatınca babasının gözünün önüne çocukluğunda karşılaştığı ırkçılık gelir. Ve çocuğunu bu konuda uyarır ve kendi hikayesini anlatmaya başlar.

 

Babasının çocukluğu Almanya’ya işçi göçü olduğu zamanlara denk geliyor ve tüm aile Almanya’ya taşınıyor. Yeni bir memleket, yeni bir kültür, yeni bir dil… İnsanın bunlara alışması elbette çok zordur.

 

Kendi kafası kara, Almanların kafası sarı… Alman çocukları saç rengi nedeniyle dalga geçmeye başlıyorlar, bunun üzerine Yılmaz bir şapka buluyor ve kafasının her yerini, saçları görünmeyecek şekilde örtüyor. İşte kitabın ismindeki şapka bu şapka…

Bizlere destek olmak için Lütfen Yorum Yapınız.